друкувати


Портрет земельного власника й очікувані ціни на землю

16 січня 2019, 08:22

Лише 10% українців готові продавати земельні паї (за ціною від $6 тис. до $12 тис.), а купувати – майже половина ($1 – 2,5 тис.). Це  ключові точки результатів опитування готовності населення до земельної реформи, проведеного вченими «Інституту аграрної економіки» Національної академії аграрних наук України (НААН) серед 3 тис. власників паїв. На запитання «Яким би ви хотіли бачити у майбутньому обіг земель сільськогосподарського призначення в Україні?» 24,5% опитаних відповіли, що земля взагалі не повинна продаватися і купуватися, 23,1% – за оренду, 10,7% хочуть залишити все як є, 3,9% – прихильники націоналізації усіх чорноземів. Ще 5,6% переконані, що землю мають викупити громади. Майже третина (31%) вважає, що потрібно запроваджувати ринковий обіг земель, але лише 3,3% із них виступають за «вільний» ринок. Приблизно 9,4% згодні з купівлею/продажем тільки за умови викупу земельних угідь громадянами України, фермерськими господарствами або бюджетоутворюючими підприємствами за згодою місцевих громад. Для 10,9% власників купівля – продаж земель можливий лише між громадянами України (як фізособами). Ще 7,4% господарів сільгоспугідь згодні на викуп земельних ділянок українцями та фермерськими господарствами.

Читати до теми: Противники та прихильники скасування земельного мораторію 

AgroPolit.com проаналізував документ і склав портрет потенційного продавця земельного паю!

Так, у графіці подано ставлення власників паїв за низкою показників:

Читати до теми: Як аграрний комітет голосував за 18 законопроектів про скасування/зняття земельного мораторію (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) 

Нагадаємо, що за даними дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), 66,3% українців виступає за вільне розпорядження (зокрема й продаж) власниками паїв своїм майном, 17,1% – проти, а 16,6% – не визначилися.

Натомість Всеукраїнське опитування місцевих рад (різних рівнів), проведене AgroPolit.com спільно з громадським рухом (ГР) «Кріпак», показало: лише 10 рад виступає за зняття мораторію на продаж с/г земель! Більше про результати дослідження дивіться на «Карта громад: земельний мораторій» (ви також можете проголосувати, перейшовши вниз по карті й залишивши свій голос в онлайн-опитуванні).

Лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко застерігає знімати мораторій, бо таким чином позбавить селян землі і зробить їх батраками. Натомість його політсила пропонує зробити фермерство  основою  конституційного устрою і надавати саме цій категорії с/г землі. 

Читати до теми: «Fata Morgana — марево про землю. Результати «референдуму» серед громад про зняття мораторію»

Наразі Президент і досі не підписав законопроект про  продовження земельного мораторію. Нещодавно Петро Порошенко висловився за зняття мораторію. Наприкінці року парламент прийняв один із17-ти законопроектів (№9355-5)  (хоча їх було зареєстровано у Раді 18) і продовжив мораторій ще на рік. Нині у парламенті зареєстрували дві постанови про скасування голосування депутатів за продовження земельного мораторію на рік. Детальний аналіз решти зареєстрованих альтернативних законопроектів про земельний мораторій читайте у розділі «Законодавство» на AgroPolit,com. Порівняльний аналіз законопроектів про земельний мораторій 2017-го і 13-ти за 2018 рік дивіться у графіці.

Віталій Хворостяний журналіст AgroPolit.com