друкувати


Новий курс оновленої Юлії Тимошенко – від політики до агросектору…

18 червня 2018, 09:00
Новий курс оновленої Юлії Тимошенко: від політики до агросектору…

«Спільними зусиллями вибудувати спільний шлях», – задала тон лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко своїй промові у межах форуму «Новий курс України». У її більш ніж 2-годинному виступі було майже все: Донбас, війна, політика, економіка, АПК, освіта, охорона здоров’я, бізнес, міжнародні відносини. Вона цитувала американських економістів Дарона Аджемоглу та Дона Тапскотта, звертала увагу на успішність Сінгапуру та повоєнне економічне диво у Німеччині, «Новий курс» американського президента Франкліно Делано Рузвельта.

Її виступ – це спроба донести, що Тимошенко оновлюється, вона відкрита для пропозицій, але залишається «сильною» леді, яка готова раптом що взятися за кермо держави.

Дивитись до теми фото: Всеукраїснький форум «Батьківщини» — «Новий курс України»

На форумі Тимошенко заявила:

Нам, українцям, стратегічно дивлячись у майбутнє, треба перезаснувати свою країну на надійному фундаменті сучасного переосмислення принципів. Закони та державні інститути мають бути реформовані або ліквідовані, якщо вони несправедливі».

Перед виходом на сцену Тимошенко публіку «розігрівав» генеральний секретар Європейської народної партії Антоніо Лопес-Істуріс. Європейський політик у своєму 2-хвилинному виступі вихваляв Тимошенко як «сильного лідера, якого потребує Україна».

«Батьківщина» – одна з українських партій, яка є спостерігачем в ЄНП вже понад 20 років.

Виступ головної ініціаторки форуму мав розпочатися о 10, але інтригу тримали майже півгодини. Але Тимошенко все ж таки з’явилася на сцені під оплески захопленої публіки, переважно її однопартійців, яких зібрали з усієї України.

У перших рядах Тимошенко зустрічали її вічні союзники – Іван Кириленко, Вадим Івченко, Іван Крулько, Олександра Кужель, Сергій Соболєв, Ігор Луценко, Олексій Рябчин, Альона Шкрум, Андрій Гордійчук та інші. Рясніло і від колишніх політиків. З колишніх президентів був лише один – Леонід Кравчук, якого Тимошенко не критикувала, на відміну від всіх інших. Чимало було і представників духовенства, бізнесу та громадського середовища.  

У перші хвилини свого виступу Тимошенко сипала безліччю зворотів та метафор: «Ми не можемо чекати відкритих дверей, стоячи на зупинці», «Мусимо покладатися лише на себе».

Читати до теми: Меморандум «Батьківщини», ВАР та АСУ - «Новий аграрний курс України»

Тимошенко окремо наголосила, що форум не є початком її президентської кампанії чи партійними зборами – все це, каже вона, для того, щоб колективно сформувати нову стратегію розвитку. «Відкритий код співпраці» – ось її бачення цього процесу. Всі можуть брати участь. Навіть дала кілька прикладів: мережа програмістів, які працюють разом над одним проектом, може дати прочухана техногігантам, підприємці, які залучають до своїх проектів користувачів Інтернету, отримають мільярдні прибутки.

Але не обійшлося і без жартів (їх Тимошенко мала у своєму запасі достатньо).

Ще вона попросила не асоціювати її з Кремлем та заявила про свою проєвропейську орієнтацію: «Я бачу Україну частиною європейської західної цивілізації, повноправним членом ЄС і НАТО. Наше майбутнє – бути в об’єднаній Європі».

Чотири «кити» політики Тимошенко

«Немає сенсу йти на вибори і ходити по колу, як циркові поні, якщо немає чіткого курсу, який намічений саме національною інтелектуальною елітою нації», – розповідає Тимошенко.

Його політик для себе вже визначила. Це чотири платформи: вирішення питання війни, новий суспільний договір, економіка та екосистема життя людини.

Перша платформа має знайти твердий шлях до миру, вирішити, як Україні вийти зі стану війни та відбудувати сильний Донбас після зняття окупації, та як захистити ветеранів.

Тимошенко назвала війну «прикриттям корумпованої, безглуздої політики влади» і вважає, що саме це стримує мирний процес. Вона закликала пам’ятати про український Донбас і Крим, про біженців та про необхідність створення миротворчої місії ООН на умовах України.

Читати до теми: Названо три умови зменшення державного боргу України

І додала, що готова вести переговори: «Я твердо знаю, як і з ким вести переговори про мир. Мені не завадять чиїсь бізнес-проекти, які робляться на крові, не завадять жодні кулуарні домовленості, які сьогодні ведуться».

Друга платформаполітична. Вона присвячена плану дій щодо вироблення нашого спільного суспільного договору як серця нової Конституції України. Саме ця частина стала ключовою під час виступу лідерки «Батьківщини».

Дивитись до теми інфографіку: Результати 6-ти опитувань електоральних симпатій людей за політичні партії на парламентських виборах

Тимошенко закликала виробити новий суспільний договір, переписати Конституцію, розібратися з формою правління, збільшити права участі громадян у політичному житті, реформувати управління державою та судочинство, одним словом – «терраформувати» Україну.

Перше завдання нової програми Тимошенко – переписати Конституцію та написати суспільний договір між владою та народом. На її думку, суспільство має працювати за принципом масової співпраці – відкритий код – та працювати на умові 7 принципів балансу, запропонованих Римським клубом у доповіді «Come on»: між людиною та природою, між короткостроковою та довгостроковою перспективою, швидкістю та стабільністю, приватним та громадським, чоловічим і жіночим, рівністю та справедливою винагородою, державою та релігією.

Друге – Тимошенко по суті пропонує створити четверту конституційну гілку влади – громадянське суспільство. Останнє, згідно з цим курсом, повинне мати реальні конституційні повноваження та здійснювати «контроль суспільства за владою». Різношерстих активістів вона пропонує спочатку об’єднати у всеукраїнські професійні асоціації «з сильним, впливовим статусом та правом законодавчої ініціативи».

Окрім цього, такі асоціації матимуть право ініціювати проекти актів уряду, подавати кадрові пропозиції, а також накладати «вето уваги» (новий термін) на 10 днів для більш детального розгляду певного галузевого питання.

Далі йдуть вже більш солідні органи з більшими правами – Національна асамблея самоврядування та Національний стратегічний центр. Кожен зі своїм полем для роботи.

Національна асамблея самоврядування – представництво моральних та духовних лідерів країни ( складу), яких підсилять голови Всеукраїнських асоціацій та голова Національного стратегічного центру. Єдине, що пов’язує Асамблею та Асоціації – це право законодавчої ініціативи. У всьому іншому Асамблеї пропонують віддати більше влади: затвердження стратегій розвитку, можливість впливати на кадрову політику, призначати референдуми, накладати право вето на закони та акти Уряду, нагороджувати, а також оголошувати дострокові парламентські вибори.

Національний стратегічний центр формується Національною асамблеєю самоврядності. Головна роль Центру – формування стратегії розвитку, яку потім має затвердити Асамблея в присутності керівників міністерств та депутатів.

А головна фішка її нового курсу, за визначенням самої Тимошенко – «об’єднати людей, які мають досвід, в одну потужну силу і розпочати думати, де вихід із ситуації». Якщо по-простому, вона пропонує відкрити доступ до редагування політики усім охочим. «Відкритий код співпраці», як-не-як.

Тому тут логічно і очікувано лягає її пропозиція про надання всім громадянам права законодавчої пропозиції. Хоча обмеження існують: за версією Тимошенко, петицію повинні підтримати щонайменше 1000 осіб (за версією презентації на екрані – 500). Крім цього, громадяни ще отримають право ініціювати та проводити референдум.

«З власного досвіду знаю, що таких звернень буде небагато», – заспокоїла Тимошенко присутніх у залі парламентарів.

Третє – Тимошенко показує себе інноваційним «сильним» лідером. Тому вона доволі часто хизувалася такими словами, як «блокчейн», «Лінукс» та «синергія».

Корупцію Юлія Володимирівна пропонує долати блокчейн-технологіями, а кнопкодавство у Раді – біометричною системою голосування. «А знаєте, чому не підтримують. Тому що, мовляв, можливо у когось немає пальців. Нічого, проголосують чимось іншим», – пожартувала ЮВТ.

Четверте – «Батьківщина» пропонує переформатувати судову систему. Замість новоствореної після судової реформи Ради доброчесності має з’явитися сформована виключно з юристів Палата честі. Про необхідність такого органу, каже Тимошенко, дізналася на своєму досвіді. Цей орган має розглядати скарги сторін судового спору, відвід суддів, звільнення суддів, надання згоди на арешт, ініціювати кримінальні справи.

Читати до теми: В Україні пропонують створити 20 всеукраїнських галузевих профільних асоціацій з правом подавати закони

А ще вона говорила про те, хто повинен зрештою стати на чолі держави – президент чи парламент. «Чи можемо ми і надалі продовжувати цю традицію, коли одна людина у своєму кабінеті невідомо під яким впливом ухвалює рішення для всієї нації?», – запитує Тимошенко.

Після цього вона провела міні-опитування у залі. «Хто за президентську форму правління – підніміть руки. Небагато. А хто за парламентську?». Рук було значно більше.

Тут хтось викрикнув із зали: «Якщо Тимошенко президент, то можемо мати президентську». «Ні», – зі сміхом відповіла вона.

ЮВТ намагалася переконати, що саме парламент є більш ефективним за президента.

Також вона запропонувала замінити прем’єра канцлером, за якого будуть голосувати виборці, а також проводити вибори до Верховної Ради у 2 тури. Перший тур з прохідним балом 1,5-2% допоможе створити «інкубатор молодих партій», а в другому серед 2 найбільших партій визначатимуть, хто буде формувати коаліцію (отримує 226 голосів), а хто буде центром опозиції (224 голоси).

Третя платформапро бізнес. «Ми хочемо зібрати знаних економістів, фінансистів, підприємців, які разом зроблять те, що не створили за попередні роки. Обрати економічну систему для України, в якій буде приємно жити та працювати», – зазначила Тимошенко.

Четверта платформа вироблення нової екосистеми життя людини. «Це все те, що оточує людину, і все, що потрібно українцям для того, щоб почуватися стабільними і щасливими», – пояснила ЮВТ.

Новий аграрний курс

Не оминули увагою боси «Батьківщини» і питання агросектору. Ще б пак, останні декілька років агросектор став чи не топ-темою економічного блоку Тимошенко. Якщо порахувати, скільки разів вона говорила про мораторій, ринок землі, фермерів та рейдерство – аграрна тема буде чи не головною у порядку денному «Батьківщини».

Ба більше, готуватися до нового аграрного курсу партії Юлії Володимирівни почали заздалегідь. У березні «Батьківщина» підписала Меморандум «Новий аграрний курс України» про співробітництво з Всеукраїнською аграрною радою та Аграрним союзом України щодо проведення реформ у сільському господарстві та забезпеченні розвитку сільських територій.

У цьому документі «Батьківщина» намітила основні цілі аграрного курсу: зростання аграрного виробництва, зайнятості на селі, податкових надходжень, валютної виручки, збільшення інвестицій у сільське господарство і надходжень до місцевих бюджетів, захист прав власників та орендарів земельних ділянок й інших аграрних активів.

Читати до теми: Нова програма «Батьківщини» ґрунтується на чотирьох «китах»

Тому не дивно, що форум відвідав аграрний бомонд України. Серед спікерів та учасників ми зустріли Андрія Гордійчука, Віталія Саблука, Івана Томича, Геннадія Новікова, Ірину Паламар…

Аграрні питання почали задавати тон форуму у другій частині, коли Юлія Тимошенко та колишній міністр аграрної політики Іван Кириленко почали розповідати про новий економічний курс. «Мейнстрім» аграрного курсу «Батьківщини» можна звести до 3 блоків: земля, кредитування і кооперативи.

Якщо бути більш точним, «Батьківщина» визначила такі основні аграрні питання власного нового курсу:

  1. Єдиний податок на землю
  2. Довгострокове кредитування під 3-5% без застави під страховку для переробки с/г продукції та правильного й ефективного виробництва.
  3. Створення кооперативів, які зможуть без податків торгувати, в тому числі створюючи мережі справжніх фермерських магазинів, а не фейкових, по всій країні.

Майбутнє країни за тим, щоб переробка продукції стала нашою стратегією, тому що сьогодні у нас $100 млрд ВВП, а якщо ми тільки переробимо аграрну продукцію і зробимо це як Італія, де практично торгують не сировиною, а піцою, печивом та чим завгодно, кормами м’ясом», – пояснила Юлія Тимошенко.

Дещо змінюються підходи земельної політики «Батьківщини». Партія відходить від абсолютної заборони купівлі-продажу землі. Землю, вважає Тимошенко, можуть і мають купувати виключно фермери. Якщо запустити ринок зараз, 5-6 великих латифундистів закріплять у власності 80% с/г землі, вважає Тимошенко.

Нам можна як у Франції, коли фермер або сільськогосподарський виробник попрацював, тоді йому дають право довгостроково, там 20 років виплачувати вартість землі, і якщо наслідувати, то лише тим, хто буде жити і працювати на цій землі», - говорить вона.

Другий аспект земельної політики – посилення контролю за правильним використанням с/г угідь. «До землі дуже варварськи ставляться, від її якості скоро мало що залишиться», – пояснила лідерка партії.

Народний депутат від «Батьківщини» Вадим Івченко звернув увагу, що це – лише плани і загальна парадигма економічного розвитку, яка і ляже в основу аграрного блоку.

Ви почуєте загальну парадигму економічної моделі, чому її потрібно змінювати і що надасть поштовх розвитку бізнесу в Україні як великого, так і малого та середнього. Бо відчутність того, що немає акредитування, немає грошової маси. Воно позначається саме на створенні робочих місць, тому тут будуть глобальні стратегічні речі, а далі будуть формуватися відповідні галузеві програми».

Читати до теми: Українці хочуть бачити в Адміністрації Президента «Вечірній квартал» – опитування

Проблему рейдерства «Батьківщина» планує вирішувати системно – через зміни судової та правоохоронної систем. Саме там вбачає Івченко корінь зла: «Рейдерство перестане в країні бути як явище, коли: почнуть чітко і правильно працювати правоохоронні органи та суди. Тільки з реформованими судами та правоохоронними органами ми більше ніколи не побачимо рейдерства».

Івченко підтвердив, що загальна стратегія щодо ринку землі залишається – «Батьківщина» не буде відстоювати зняття мораторію. На думку Івченка, в Україні немає покупця та конкуренції. «Давайте сформуємо цю конкуренцію, тоді буде збільшена й орендна плата, збільшені можливості домогосподарств або тих, хто сам буде обробляти землю, тоді зовсім інша система», – рекомендує він.

Розширив аграрні завдання партії досвідчений аграрій, а нині заступник голови партії з аграрних питань «Батьківщини» Андрій Гордійчук. Він наголосив AgroPolit.com, що державна аграрна політика в Україні відсутня, а тому новий курс – це правильне рішення. «Новий курс як для держави, так і для всього сектору не просто потрібний, це величезна необхідність сьогодення. І як сьогодні сказала правильно Юлія Володимирівна Тимошенко: часу обмаль», – каже він.

Гордійчук закликав аграріїв поспішити, щоб за 9 місяців, які залишилися до президентських виборів, «сформувати команду однодумців серед аграріїв, які незаангажовані інтересами у великій структурі і вболівають за сектор і українські громади».

До того ж він проанонсував, що восени «Батьківщина» та громадські організації представлять остаточний варіант бачення аграрної політики на основі підписаного у березні Меморандуму. «Меморандум – це перший фундамент, про що говорили в програмі нового курсу, – каже Гордійчук. – Це ініціатива самих учасників, а політична сила «Батьківщина» бере на себе зобов’язання їх виконувати. Це – головна складова аграрної політики, яка буде сформована за декілька місяців і представлена восени».

За словами екс-президента Асоціації фермерів та приватних землевласників України Івана Томича, новий курс повинен замінити нинішню «антинародну» політику, яка викликана зосередженням ресурсів у руках монополій.

Сьогодні аграрним сектором управляють монополії. Вони пожирають бюджет, концентрують всі ресурси і проводять політику, яка не дає українцям нормально купити кусок м’яса чи навіть вже й кусок хліба. Це монополії, корупція, хаос, безлад, тінізація земельного ресурс та, безумовно, відсутність інфраструктури, відсутність можливостей для праці молодої чи будь-якої людини, яка має бажання на своїй землі започатковувати справу або вже започатковану розвивати. Це фактори, які не дають, тобто роблять цвітучу землю пустелею, не дають можливості створювати устрій, який є домінуючим в світі – фермерський, сімейний. Оце є найголовніший стержень всієї проблематики, яку ми маємо» – зазначив AgroPolit.com Томич.

Колишній міністр економіки України Володимир Лановий в коментарі AgroPolit.com заявив, що така політика призвела до того, що фермери позбавлені підтримки, а всі ресурси концентруються агрохолдингами.

«Гроші не розподіляються на користь фермерів, майже не розподіляються на користь тваринництва. Вони ідуть цим великим компаніям, холдингам різного типу, тому що там варяться хабарі, «відкати» – чим більше даєш, тим більший відкат. От у нас і уряд такий, який віддає гроші тим, хто має і так надприбутки. Селянам практично не платять, державі не повертають, і ще їм дають додаткові гроші в системі хабарів», – прокоментував економіст.

Олександр Ярощук, Лілія Половинко для AgroPolit.com