друкувати


Клайф Блекер: «Британія бачить Україну на світовому продовольчому ринку великим конкурентом, бо потенціал експорту —значний»

18 лютого 2016, 09:30

У рамках спеціалізованої аграрної виставки «Зернові технології», яка відбувалась 10—12 лютого у Києві, AgroPolit.com зустрівся із Клайфом Блекером — експертом із точного землеробства при Організації з питань агросектору Міністерства торгівлі та інвестицій Великобританії (Agri-Tech Organisation, UK Trade and Investment). Він поділився британським досвідом успішного ведення сільського господарства та розповів про перспективи співробітництва з Україною. Ми виділили 10 основних аграрних тез:

Про державну підтримку АПК

«Аграрні інновації Великобританії відчутно лідирують у багатьох країнах, оскільки дозволяють виробляти високоякісні продукти. Підтримка цієї галузі вкрай важлива… Держава в основному фінансує створення дослідницьких центрів… Кілька років тому з держбюджету виділили близько 90 млн фунтів на створення таких центрів. Вони зможуть залучати інвестиції вже через 5 років. Це новий метод державного капіталовкладення, за допомогою якого громадяни побачать, що такі проекти цілком окупаються».

 

Про невеликих фермерів

«Українським фермерам порадив би зосередити своє виробництво на нішевих продуктах. Це допоможе уникнути конкуренції та перенасичення ринку, а також принесе прибуток. Споживачі сьогодні більше цікавляться походженням і якістю їжі. Дотримуватися процесу виробництва, звертаючи увагу на деталі, — пріоритетно. Тут можуть допомогти кооперативи — об’єднання невеликих фермерів в одне ціле сприятиме продуктивнішій роботі».

 

Про орендні відносини Великобританії

«Приблизно 30—40% британських фермерів ведуть господарство на власних землях, всі інші орендують у «лендлордів».

Існує багато форм взаємодії виробників. Орендні відносини можуть бути на контрактній основі. Різні господарства можуть розділяти обов’язки за операціями і можливостям. Це вигідно й орендодавцям земель, оскільки вони можуть відбивати ціну за неї, і паралельно займатися іншою роботою».

 

Про ціну на землю

«Ціни на землю можуть бути дуже високими. Ключову роль відіграє рід діяльності орендаря або вид продукції, яка виробляється. Все залежить від розташування, відстані від води і цін продукції на ринку. Якість ґрунту є ключовим моментом: що кращий ґрунт — то якісніша продукція і вища ціна. Найдорожчі в Англії землі, на яких вирощуються овочі. Середня ціна за га землі в Великобританії коливається від 5 до 7 тис. фунтів».

 

Про досвід Великобританії у тваринництві

«Сьогодні аграрні технології дозволяють збільшити надої молока вдвічі — до 12 тис. л. Виробництво та продуктивність молочного тваринництва значно зросли. Цього вдалося досягти шляхом поліпшення системи раціону й завдяки генетичним розробкам. Окрім цього, у фермерів з’явилося розуміння важливості комфортних умов і благополуччя для тварин».

 

Про державні підприємства

«У Великобританії взагалі немає будь-яких державних структур у сільському господарстві. У нас є платформа AHDB (Agricultural & horticultural development board), створена фермерами для збору податків в АПК. Вона допомагає фермерам експортувати продукцію і відкривати нові ринки збуту. Крім того, займається лобіюванням інтересів сектору та його розвитком. З одного боку, це бізнес-структура, з іншого — нею керують самі фермери, які й розподіляють кошти на конкретні потреби галузі».

 

Про аграрні асоціації України

«Україні важливо створити цілісну асоціацію, якою керували б фермери, котра б розуміла потреби галузі й доносила їх до уряду. Це вкрай важливо для подальшого розвитку АПК».

 

Про аграрний потенціал України

«У моєму уявленні український АПК має величезний потенціал виробництва зернових, набагато більше потреб внутрішнього ринку. У деяких випадках виробляти зернові набагато вигідніше, ніж продукти переробки. Ви можете не тільки збільшити споживання на внутрішньому ринку, але й замістити значну частину імпорту». Але, на відміну від Великобританії, можливості українського сільського господарства набагато ширші, зважаючи на великі території. Британія бачить Україну на світовому продовольчому ринку великим конкурентом, бо потенціал експорту — значний.

 

Про інвестиції

«Історично склалося, що Україна — досить інвестиційно приваблива країна. Звичайно, останнім часом на це дуже вплинув конфлікт на сході країни. Якби політична ситуація в Україні була стабільнішою, то інвестицій прийшло б більше».

 

Про аграрну політичну силу в Україні

«В Україні є всі шанси на створення аграрної партії, враховуючи, що це в першу чергу аграрна держава. Влада не може ігнорувати потреби домінуючої частини населення, а саме — аграріїв».