SHARE

Сільський ревізор
Угерсько

Чи знаєте Ви село в Україні, де місцевих досі кличуть мадярами, де на місцевому підприємстві планують виготовляти паста-сири, а ще звичним вітанням для жителів є «Христос Воскрес!» чи «Слава Ісу Христу!»? Не знаєте? То швидше читайте про нашу мандрівку на Львівщину, в село Угерсько Стрийського району.
Інфографіка: Карта с. Угерсько
Назву таку воно має неспроста. Є історична довідка, де зазначається, що в 1161 році, коли Данило Галицький розбив угрів — військо короля Бели, то полонених поселив на лівому березі річки Стрий. За переказами старожилів, с. Угерсько в другій половині ХІІ ст. мало назву «Угрини». Зараз частенько можна почути, що жителів цього села навіть називають мадярами. За словами людей, навіть на футбольних матчах буває кричать «Гей, гей, мадяро!».

Село Угерсько знаходиться у смузі Прикарпаття, 280 метрів над рівнем моря. Лежить на річці Стрий. Первинна назва села — Угерсько, але у 50-х роках 20 століття його було перейменовано на Яблунівка. Потім знов повернули історичну назву, але деякі місцеві досі називають себе яблунівцями.
Інфографіка: Загальна інформація про с. Угерсько
Найвідомишими уроженцями є Богдан-Тадей Галайчук, український політолог, публіцист і науковець, а також український футболіст Ярема Каваців.

Освіта

У блоці «Освіта» Ви познайомитесь з:

Дитячий садочок «Ромашка»

Угерський дошкільний навчальний заклад функціонує ще з 1962 року, але з 1985 року його перенесли в іншу будівлю.
Зараз попереднє приміщення, де знаходився раніше садочок, стоїть пусткою. У 90-их його продали приватному підприємцю, але він там нічого не робить. Нам би зараз знадобилась ця будівля, могли б зробити там музичний та спортивний зали, адже в 70-ті рр. в нас були для цього окремі кімнати,
— розповіла нам Оксана Гуменна, завідувачка дитячого садочка.
Інфографіка: Дитячий навчальній заклад с. Угерсько
Пані Оксана керує цим дитячим садком з 2003 року — тоді там було лише 2 групи. У 2004 році зробили ремонт на другому поверсі, розмістили в одній з кімнат 3 групу, а в іншій влаштували музичну залу. Оскільки вже тоді була черга дітей у ДНЗ, то приміщення для співів та забав зробили кімнатою для четвертої групи. А зараз у кожній з груп є окрема частина кімнати, де проходять різноманітні свята та заняття з музики.

У групі раннього віку досить недавно зробили ремонт, цьому посприяв голова райдержадміністрації. А оформлювала дитячу кімнату родичка одного з вихованців. Велика яскрава картина на стіні завжди підіймає настрій малечі. Незадовго до приїзду Ревізора у дитячому садочку святкували День матері, тому кімнати досі гарно вбрані.
Також наша команда не могла оминути їдальні та не поцікаватись, як харчується малеча. Харчування у них триразове: сніданок, обід та підвечірок. 60% від вартості порції сплачує районний відділ освіти, а 40% — батьки. Полюбляють дітки, як ми дізнались, бульйони, борщі, пиріжки та оладки:)
Отримуємо їжу ми від районо. Продукти ми отримуємо вчасно. Двічі на тиждень привозять свинину та курки, а також молочку, а двічі в місяцьовочі та фрукти. Ми керуємось двотижневим меню. У нас діти харчуються за 38 грн на день, а в ясельній групі за 25 грн,
— розповіла Ярослава Онуфер, медсестра у дитячому садочку.
Також у цей садочок завозять діток із навколишніх сіл, але довозу автобусом немає.

Цей дошкільний заклад працює за програмою «Українське дошкілля». На базі садочка часто проходять тренінги, семінари-практикуми, обмін досвідом між вихователями та педагогічні читання. У листопаді 2018 року тут проводили районний семінар психологів та директорів освітніх закладів, який провела практичний психолог Угерського ДНЗ.
У нас працюють над проблемами національно-патріотичного виховання, а також над розвитком пізнавальної сфери в ігровій діяльності. Ми впроваджуємо різні гімнастики, релаксацію, емпатію, проводимо психологічні етюди. Стараємось практикувати в своїй роботі музикотерапію, пісочну терапію, кольоротерапію, ізотерапію та інші,
— зазначила Наталія Жемевка, вихователь-методист.

Школа

До 1988 року школа в Угерську була дев'ятирічкою, а після реорганізації учні мають можливість здобути повну загальну середню освіту.
Інфографіка: Школа с. Угерсько
Школа в нас завжди була на передових позиціях, бо пріоритет у своїй праці ми віддаємо роботі з обдарованими дітьми. Якщо провести підсумки участі учнів в олімпіадах, то останні 5 років ми не опускались нижче 3-4 місця по району. Кожного року маємо призерів обласних олімпіад, наприклад, цьогоріч з німецької мови та екології. Найбільше нагород у нас з географії, біології та іноземних мов, хоча ми не є спеціалізованою школою або школою з поглибленим вивченням іноземної мови. У 2017-2018 н.р. ми мали 22 районних та 3 обласних дипломи,
— розповів Зеновій Кісіль, директор школи.
Середня наповнюваність в класі— 17 дітей. Також у цю школу довозять 41 учня із сусідніх сіл.

У школі не надто сподіваються на асигнування, що можуть отримати від держави. Є дуже багато проблем з підтримкою життєдіяльності школи, її господарської частини. Їх вирішують завдяки коштам з місцевого бюджету та, спираючись на підтримку сільської громади, яка з розумінням ставиться до їхніх потреб. Останні роки дирекція бере участь в мініпроектах, виграла два з них на заміну внутрішнього теплозабезпечення у школі.
Зараз нам допомагає народний депутат Андрій Кіт, який виділив кошти для капітального ремонту, придбання костюмів учням нашої школи, які використовуються у художній самодіяльності, і частково за ці кошти ми здійснили внутрішній ремонт шкільних туалетів. Ми розуміємо, що є люди, які могли б допомогти, але з одного боку не завжди ми проявляємо ініціативу, з іншого — можливо, немає зворотнього розуміння тих потреб,
— поділився Зеновій Васильович.
Місія школи полягає в тому, аби виховати високоінтелектуальну, високоморальну особистість з активною громадянською позицією, патріотичним налаштуванням та якій були б притаманні моральні християнські цінності. За словами пана Зеновія, без проблем не буває, адже немає межі процесу вдосконалення в будь-чому. Є проблеми з водовідведенням, але це стосується не тільки освітнього закладу, а й інших приміщень, що розташовані на території.
«Школа як сім'я потребує батьківської присутності. У хаті має бути чоловічий дух», — Зеновій Кісіль, директор школи.
Школа як сім'я потребує батьківської присутності. У хаті має бути чоловічий дух,
— Зеновій Кісіль, директор школи.
За доброю традицією ми навідались до першого класу. Там нова реформа припала до вподоби як вчителям, так і дітворі. Як зазначила вчителька першого класу Галина Штинда, діти отримують не просто знання, а й навички, як застосовувати їх на практиці.
У школі є капличка, де раз в тиждень проходять служби зі священиком, також на свято останнього дзвоника всі школярі йдуть у церкву.
Команді Сільського Ревізора пощастило потрапити на репетицію шкільного флешмобу «Ми любимо Україну», який готували на останній дзвоник. До виступу були залучені всі учні школи. Команді Сільського Ревізора аж самим захотілось повернутись до школи за такими щирими та зворушливими емоціями;)
За такий чудовий рівень розвитку освіти в селі Угерсько Сільський Ревізор відправляє заслужену п'ятірку. Бажаємо Вам наснаги та сил, аби і надалі вкладати зерно розуму в голови наших майбутніх поколінь! Та, звичайно, гарних канікул!

Спорт

Про рівень розвитку спорту ми були начувані ще в школі.
На моє переконання в нашому населеному пункті створено надзвичайно хороші умови для розвитку фізичної культури та спорту. Ми маємо прекрасно обладнаний спортивний зал, поряд є приміщення плавального басейну. У районі жодна школа не має біля себе басейну. Ми маємо прекрасний спортивний та соціальний комплекс, є в нас поле футбольне із штучним покриттям, тобто умови створені всі,
— зазначив Зеновій Кісіль, директор школи.
Спортивні нагороди в селі Угерсько
Спортивні нагороди в селі Угерсько

Плавальний басейн

Басейн функціонує з 1988 року. До 2017 року він належав ДЮСШ, а зараз знаходиться на балансі районного відділу освіти.

На жаль, в сам басейн ми потрапити не змогли, адже працює він лише в осінньо-зимовий період. Зараз котельня, що опалює приміщення, належить до Стрийтеплоенерго і працює тільки тоді, як сезон. Але команда Сільського Ревізора мала змогу поспілкуватись з Любомиром Порухом, директором ДЮСШ, у телефонному режимі.
У перспективі ми вже маємо проектно-кошторисну документацію на свою котельню. Маю надію, що цього літа вже розпочнемо будівництво. Ми маємо 2 групи, які займаються різними видами плавання. Тренер у нас з села Кавське, майстер з спорту Тетяна Теплякова. Її донька Анна, учениця Угерської ЗОШнеодноразова призерка обласних змагань. Майже всі діти Стрийщини мають можливість відвідувати басейн. У нас є графік, де розписані години, коли вчителі фізкультури мають змогу прийти сюди за рахунок уроків. Їх довозять автобусом. Заняття в спортивній школі безкоштовні,
— розповів Зеновій Кісіль, директор школи.

ДЮСШ «Сокіл»

За словами місцевих жителів, спорт на селі був завжди на високому рівні. Державні органи самоврядування і місцеві, і районні завжди надають допомогу. Районна дитяча юнацька спортивна школа фінансується з районного бюджету. А очолює її Мирослав Любас вже більше 20 років, хоча в спорті з 1982 року. Раніше він грав за ФК«Локоматив», «Сочі» та в одній з команд Чехословаччини. Зараз у ДЮСШ всього навчається 82 дитини.
Наша спортивна школа культивує 4 види спорту: важка атлетика, шахи, шашки та футбол. Пріоритетним для нас є шахи, які викладають заслужені тренери України Олег та Наталія Музичуки. Вони виплекали 4 майстрів спорту, 6 кандидатів у майстри спорту і 2 гросмейстерів, які захищають честь України на міжнародній арені,
— розповів Мирослав Любас, директор ДЮСШ.
Є меценати, які допомагають тримати розвиток спорту в селі на найвищому селі, це і Сергій Ковальчук, і Андрій Кіт, депутат України.
Сільський Ревізор разом з Мирославом Любасом, директором ДЮСШ (ліворуч) та Ігорем Мачоганом, тренером з футболу ( праворуч)
Сільський Ревізор разом з Мирославом Любасом, директором ДЮСШ (ліворуч) та Ігорем Мачоганом, тренером з футболу ( праворуч)
Приміщення шахового клубу знаходиться у народному домі. Тут заняття викладають батьки чемпіонок України та світу з шахів — Марії та Анни Музичук, які навчались у цьому клубі. А ще шахи шанують місцеві жителі не тільки в клубі, а й в школі.
Треба, щоб держава давала заслужену зарплатню. В мене заслужені майстри спорту знаєте яку мають заробітню плату? 4 500 грн! Тьху, смішно!
— поскаржився Мирослав Любас, директор ДЮСШ.
Угерсько завжди жило традиціями футболу. А про те, що викладають тут справжні професіонали, нам розповідав кожен у селі. Тренер дитячої та дорослої збірної у селі є майстром спорту, який захищав кольори таких футбольних клубів як «Карпати», «Скала» та «Ворскла».
Коли ми ще були дітьми, то мати до хати не могла загнати, а зараз я намагаюсь відірвати молодь від тих телефонів, телевізорів. Треба забирати дітей з вулиць і кидати їх в спорт. Мені головне, аби вони хорошими людьми були, а футбол — це дисципліна, колективна гра, воно їм потім у житті знадобиться,
— розповів Ігор Мачоган, тренер із футболу.
Він із батьківською турботою ділився досягненнями команди. Пан Ігор зазначив, що з дорослими складніше, відповідальність інша. Та й кожен із них працює, що дуже ускладнює можливість стабільних тренувань.
«Я дорослій збірній завжди кажу: «Хлопці, я розумію, що ви працюєте, але прийдіть на тренування! Будете втомленінавантаження менше буде, але будете в колективі».Десь в роздягальні поговорять, пожартують, це ж команда, дух згуртовується»
Я дорослій збірній завжди кажу: «Хлопці, я розумію, що ви працюєте, але прийдіть на тренування! Будете втомленінавантаження менше буде, але будете в колективі».Десь в роздягальні поговорять, пожартують, це ж команда, дух згуртовується,
– каже Ігор Мачоган.
Перш за все, доросла збірна стає прикладом для дітвори, адже саме вони захищають кольори своєї команди та честь села. Як зазначив тренер, коли гравці виходять на поле, то роблять свято не собі, а вболівальникам.
Коли сім'ї приходять з церкви на матч, вболівають за своїх, рідних хлопців, а гравці ще й забивають, гарно грають, то настрій стає ще кращим. Від вболівальників та атмосфера передається на поле, а надалі в сім'ю. Такий позитив має бути, а створюють його хто? Оті люди, що займаються організацією матчів, хто виходить на поле. Чим краще футбольне дійство, тим більше зазвичай вболівальників,
— зазначив пан Ігор.
Мирослав Любас приїхав до нас на зустріч відразу після купівлі спортивного інвентаря та футбольної форми, на які виділила 21 тис. грн районна держадміністрація. Але, як зазначив чоловік, цього дуже мало. Він додав, що треба виділяти більше коштів на м'ячі, оздоровлення дітей, адже спорт — наша сила. Також пан Мирослав під час розмови втричі наголосив на важливості створення таких умов життя, коли молодь не виїжджатиме за кордон. «Мої вихованці, що виїхали за кордон, вже дітей мають, а вони вже не будуть українцями, вони вже народжені в Європі».
Мирослав Любас , директор ДЮСШ (ліворуч)​ та Ігор Мачоган тренер футбольної збірної​ (праворуч)​
Мирослав Любас , директор ДЮСШ (ліворуч) та Ігор Мачоган тренер футбольної збірної (праворуч)
За розвиток спорту на селі Сільський Ревізор відправляє заслужену п'ятірку в село Угерсько та бажає ще більше перемог!

Підприємство

Коли ми були в школі, то дітлахи повертались із екскурсії з місцевого підприємства. Тож не могли оминути та вирушили на молочну ферму Прикарпаття «Мукко», яка заснована 2015 року.
Інфографіка: Підприємство МУККО с. Угерсько
Абревіатура ферми «МУККО» розшифровується, як: Му – корова, К – коза, Ко – компанія. Ми виготовляємо сири м'якого та твердого типу. Тверді сири гауда у нас із різними добавками. Зараз продаємо свій товар тільки в Україні, а розповсюджуємо його по таких мережах як «Сільпо», «Ашан», «Новус», «Мегамаркет» та інших роздрібних магазинах,
— розповідає Назар Кміть, співвласник підприємства.
Назар Кміть, співвласник підприємства МУККО
Назар Кміть, співвласник підприємства
Давайте подивимось на процес виготовлення сиру!

У травні 2017 року на підприємстві розпочав роботу сучасний молокопереробний завод, збудований із дотриманням усіх норм відповідно до Європейської системи контролю за якістю харчової продукції (HACCP).
Сир на фермі «МУККО» виготовляють за безпосередньою допомогою та рецептами нідерландського сировара з 20-річним досвідом Хуга Ван де Граафа. Завдяки безконтактному доїнню та професійній технології визрівання уся цінність натурального молока передається сиру і робить його по-домашньому смачним та корисним.
Процес сироваріння розпочинається, коли молоковіз забирає молоко з ферми та привозить на виробництво, яке розташоване за 50 метрів.
Ми як були в Голландії, то в них завод і ферма розташовані стінка до стінки, аби не дублювати холодильники та не купувати машину. На жаль, зараз українське законодавство не дозволяє нам цього зробити,
розповів пан Назар.
Після цього молоко проходить пастеризацію і його відправляють до сироварні, де знаходяться сироварки ємністю у 500 л. До нього додають ферменти та закваску. Все разом нагрівається до певної температури і утворюється великий сирний згусток, його спеціальними змішувачами розбивають на сирне зерно, яке також потрібно нагріти до відповідної температури. Після цього сирне зерно виливають у великий металевий басейн, де воно пресується та нарізається на квадрати різної величини.
Таким чином виходить сирна голова, яку транспортують до камери соління, де розташовані соляні басейни для консервації сирних голів терміном від однієї доби в залежності від розміру голови (5, 10, 12, 15, 20 кг.).

Згодом сирні голови розкладають на дерев'яних полицях, де вони обсихають без будь-якого зовнішнього втручання. Голови вручну покривають харчовим латексом, який замовляють у Голландії і відправляють у камери дозрівання.
Зараз у нас потужність 25 тонн молока за день, але з можливістю розширення до 65 тонн. Тут залежить від продажів та від планів розвитку компанії. Ми вчимо людей споживанню сиру. Вони приходять на екскурсію та дивуються, що сир може мати такий смак, адже звикли до кормових сирів. Асортимент у нас великий, широкий: робимо класичну коров'ячу гауду, козячу гауду, коров'ячу гауду з добавками горіху, чилі, песто та в'ялених томатів, з пажитника (прим. ред.індійська приправа), гірчиці, чорного трюфеля, який з Італії привозимо, сир з віскі і експериментуємо з шафраном. Зараз плануємо запросити експерта з Голландії та робити паста-сири з полуницею, чорницею,
— поділився Назар Кміть.
Коли власники обирали, який сир готуватимуть, то до них приїздили фахівці з Франції, Італії, Нідерландів та вітчизняні. Родина Кміть зупинила свій вибір на голландських сирах, адже окрім чудового смаку, вони отримали доступ до 4 сироварень. Також пан Назар навчався у голландських сироварів та з кожного місця взяв позитивні сторони, які застосовує вже на своєму підприємстві.
Сільський Ревізор разом з Назаром Кміть, співвласником підприємства «МУККО»
Сільський Ревізор разом з Назаром Кміть, співвласником підприємства «МУККО»
На підприємстві створили 86 робочих місць. Підприємство з радістю допомагає продукцією на різних фестивалях та ярмарках. Також у всіх дітлахів з села є можливість безкоштовно відвідати екскурсію на фермі. А взагалі тільки за травень сюди навідалось більше тисячі людей. За такі ініціативи Сільський Ревізор віддає заслужену 5 підприємству «МУККО» в селі Угерсько.

Культура

Народний дім

Команда Сільського Ревізора зрозуміла, що культура в селі відіграє помітну роль, коли побачила багато вивісок з назвами організацій, що знаходились у народному домі.
Інфографіка: Заклади культури с. Угерсько
Ще в 30-ті та 40-ві роки будинки культури мали назву народні доми, а за роки незалежності України це ім'я повернув собі і культурний центр в Угерсько.
У нас є 5 колективів художньої самодіяльності. Найбільшим колективом є хоровий, в якому беруть участь 30 людей. Наш хор виступає як на сільській сцені, так і щонеділі співає літургії в храмі,
— зазначив Іван Матвіїв, художній керівник народного дому.
Хоровий колектив має дуже давню історію, відомий він ще за часів Радянського Союзу. Ще в 1989 році за сприяння священнослужителя був створений церковний хор, в якому було багато людей.
Я керую хором вже 24 роки. Змінювався у нас склад, адже зараз дуже такий молодий колектив, є і чоловіки, і жінки. Коли хтось з них виходить заміж чи одружується, то співаємо їм в шлюби безкоштовно. А якщо маємо якийсь виїзд, то Роман Петрович (прим. ред. — сільський голова с.Угерсько) завжди радо допомагає, іноді є меценати,
— поділилась Наталія Сидор, керівник хорового колективу.
Наталія Сидор, керівник хорового колективу
Наталія Сидор, керівник хорового колективу
Як нам розповіли, село дуже співоче. Один з найпопулярніших гуртків — дитячий вокал. Проте дорослі — як жінки, так і чоловіки —полюбляють співати не менше. Як зазначили керівники гуртків, костюмів у народному домі потребують. Приємним винятком був випадок, коли за сприянням мецената Юрія Кухаря у Косові було пошито на замовлення нові вбрання для хорового колективу.
Починаємо відроджувати зараз танцювальний колектив, є вчитель. Дітки приходять, але аби досягнути успіху, потрібно багато працювати. У нас зазвичай багато свят, щомісяця маємо одну велику подію, на яку глядацька зала на 300 людей заповнюється повністю, наприклад на День Незалежності. У нас активне село,
— розповіла Зоряна Матвіїв, директорка Народного дому.
Стан приміщення потребує покращення. Вже відремонтовані кабінети гурткової роботи, коридори, фойє— це зробили поступово за сприянням депутатів сільської ради. Ще залишилось зробити сцену та глядацький зал, адже остання реконструкція була зроблена 1989 року.
Сільська рада допомагає, бо ми щось робимо. Коли ми вимагаємо щось від них, вони не можуть заперечити, адже є люди в залі,
— зазначив Іван Матвіїв, художній керівник.
Працівники народного дому села Угерського (зліва направо): Любов Каваців (завідувачка бібліотеки); Іван Матвіїв (художній керівник); Зоряна Матвіїв (директор народного дому); наш Ревізор:); та Наталія Сидор (керівник хорового колективу)
Працівники народного дому села Угерського (зліва направо): Любов Каваців (завідувачка бібліотеки); Іван Матвіїв (художній керівник); Зоряна Матвіїв (директор народного дому); наш Ревізор:); та Наталія Сидор (керівник хорового колективу)

Філіал музичної школи

У приміщенні народного дому є філіал від Лисятичівської дитячої школи мистецтв.
Тут працює 7 викладачів, а навчається 53 учні. Наш філіал є найбільшим. Учні виступають не лише на заходах у народному домі, а й на районних святах. У нас є гурт «Троїсті музики», який ми створили з нашими учнями та викладачами, то він ще їздить і на обласні конкурси. Ми мали також таку честь представляти Стрийщину у Львові як найкращий колектив,
— розповів Володимир Карпа, директор філіалу музичної школи.
Акордеони у музичній школі с. Угерсько
Акордеони у музичній школі с. Угерсько
Цьогоріч тут було 5 випускників. Термін навчання 6 років. Наступного дня після нашої ревізії колектив «Троїстих музик» мав брати участь у звітному концерті у Лисятичах.

Заняття платні, ціна залежить від інструментів. Уроки гри на фортепіано коштують 130 гривень за місяць, а всі інші — 120.

Бібліотека

У бібліотеці, що розміщена в народному домі, проводять літературні години, години поезії та літературні вечори. Також у приміщенні бібліотеки проводили зустріч з «Видавництвом Старого Лева».
Похвалитись, що так як раніше цілими сім'ями читають, не можу. Це епідемія нового століття. Але все одно приходять, діти цікавляться літературою. Зараз є різні програми, за якими ми отримуємо нові книги, це і Львівська, і програми з місцевого бюджету. Зараз також чекаємо, коли до кожної бібліотеки прийде 150 книг,
— поділилась із нами Любов Каваців, завідувач філії бібліотеки в с. Угерсько.
Цікавляться читачі більше детективами та сучасними письменниками. Пані Любов розповіла, що раніше сільська рада виділила кошти на придбання літератури і вона мала змогу закупити більше 120 примірників різних жанрів та форматів. З яким трепетом та відчуттям щастя ця жінка розповідає про книги, треба тільки бачити.

За такий розвиток культури та чудові досягнення команда Ревізора відправляє тверду 5 у народний дім с. Угерсько. Бажаємо продовжувати у тому ж дусі та не збавляти обертів у Ваших досягненнях.

Сфера послуг

Магазинів у селі 6, і Сільський Ревізор навідався до одного з них, аби вже за доброю традицією скласти продуктову корзину.
Інфографіка: Споживчий кошик с. Угерсько
Люди заходять часто. У нас є і продукти, і побутова хімія. Націнку робимо 20%. Та й між магазинами у нас конкуренції немає,
— розповіла Богданна Медвідь, продавчиня в магазині «ЛеоКС».
Завозять товари зі Львова, Стрия та з інших міст, що поруч.
За розвинену сферу послуг команда Сільського Ревізора відправляє 5 балів в Угерсько!

Сільська рада

З 2002 року селом керує Роман Снігур. В Угерсько ми відчули, що тут є міцна рука хорошого господаря.
Роман Снігур (сільський голова с. Угерсько) разом з Сільським Ревізором
Роман Снігур (сільський голова с. Угерсько) разом з Сільським Ревізором
Оскільки я давно вже на посаді, то багато проблем вже вирішено, ми не стоїмо на місці. Коли бачиш результати, то розумієш, що все не даремно. Тішить мене наша молодь. От цьогоріч у нас створили так званий ультрас. Хлопці навели порядок на стадіоні: повикошували все, повичищали, роздягальню до ладу довели. Вони своїми силами без залучення державних коштів це зробили. Мене переймає гордість,
— зазначив Роман Снігур, сільський голова.
Команда Ревізора дізналась, що рушіями позитивних змін у селі є депутати. Весь апарат сільської ради результативно співпрацює, складає план на рік, щоб раціонально витрачати бюджетні кошти. Раніше гостро стояло питання дитячих майданчиків. Розпочали встановлювати один, а наразі їх є вже аж 4!
Для нас важливий дохід з податків на землю, на майно з юридичних осіб також орендна плата за землю. За рахунок податків з підприємств, які поступають в сільську раду є можливість щось зробити для людей. Окрім промисловості, яка сплачує податки, в нас ще є пайові землі, які орендує «Миронівський Хлібопродукт». Вони сплачуюють людям орендну плату або зерном, або грошима. Також МХП надає спонсорську допомогу для сільської ради. Два роки тому ми купили футбольну форму за їхній рахунок, минулого року закупили більше 200 пластикових крісел на трибуни біля футбольного поля, цьогоріч114, які встановимо в липні. Ми активно співпрацюємо,
— розповів нам сільський голова.
Як зазначив пан Роман багато проблем вже вирішили: стихійні сміттєзвалища, частково питання автомобільних доріг, проте є одна з найскладніших, яку вирішити він не в силах, а саме — очищення каналізаційних стоків, які знаходяться на території Добрянської сільської ради. Всі викиди потрапляють у річку Стрий, і коли настає літній період, люди купаються у брудній воді.

У плані соціально-культурного розвитку бюджет складає близько 3 млн грн. Зараз ці кошти витрачаються на ремонт тротуару.
Інфографіка:  Бюджет у  2018/2019р  с. Угерсько
Ви знаєте, що в державі є така тенденція, що молодь виїжджає за кордон на заробітки в Польщу та Чехію. Це не оминуло і нас. Але багато місцевих працюють у нашому газопромисловому комплексі. 120 людей працює на державному підприємстві «Угерський спиртовий завод», який виготовляє органічні розчинники для поліграфічних підприємств, засоби для тонування деревини. Є велика хлібопекарня, кондитерський цех,
— зазначив Роман Снігур.
І хоч реформа децентралізації вступила в силу ще в серпні 2015 року, коли ВРУ схвалила Зміни до Конституції, втілювати її в життя поспішають не всі. Як дізналась команда Ревізора напередодні розмови з паном Роман, село не належить до будь-якої територіальної громади.
Ми збирались з головами навколишніх сіл і це питання обговорювали. Всі погодилися і розпочали процес. Я був ініціатором об'єднання, центр якого мав бути в Угерсько. Ми проводили збори по селах, нам допомагали з Львівського центру розвитку місцевого самоврядування. Кути, Луг, Кавське, Вівня, Пукеничі проголосували за об'єднання. На жаль, с. Лисятичі не дало позитивної відповіді. Зараз об'єднання зависло, адже без цього великого села ми не маємо необхідної кількості населення для громади. Продовжуватимемо вести переговори, адже за об'єднанням наше майбутнє як сильної самодостатньої громади! Якби ми об'єднались у тому форматі, що я пропонував, то ми були б третьою громадою у Львівській області по наповненню бюджету. Лише 70 млн ми б мали по податку на доходи фізичних осіб,
— зазначив пан Роман.
Роман Снігур, сільський голова с. Угерсько Лвівської області
Роман Снігур, сільський голова с. Угерсько
Сільський голова переконаний, що село живе та розвивається. Звичайно проблем не уникнути, але планів для покращення становища є багато. За наполегливу працю Сільський Ревізор відправляє заслужену 5 органу місцевого самоврядування.

Благоустрій

Дороги

Угерсько має дуже комфортне розташування. Знаходиться між трасами Київ-Чоп і Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка. Тому там йде активний транзит транспорту і рейсових автобусів. Також в Угерсько є власне маршрутне таксі, яке щогодини їздить в Стрий.
Дуже важлива проблема — центральна дорога, яка знаходиться на балансі Стрийського облавтодору. Щороку латають ямки на дорогах, а вони знову з'являються. Вихід один — капітальний ремонт,
— розповів нам сільський голова.
У сільській раді зараз виготовляють проект, щоб прокласти частину дороги, що йде до місцевої пекарні.
Також в Угерсько є залізнична станція, де на платформі зупиняються тільки приміські електропоїзди.

Сміття

В селі чисто та прибрано, але, як дізнались наші гусаки та гуски, так було не завжди.
Оскільки я працюю сільським головою з 2002 року, то раніше було багато викликів. Один з них — несанкціоновані сміттєзвалища, з якими боровся протягом 4 років. Зараз у нас є угоди з фірмою, яка займається централізовано комунальним вивозом сміття на Стрийське сміттєзвалище,
зазначив сільський голова.
Зараз повсюди в селі стоять урни для сміття та двічі в місяць його вивозять.

Освітлення

Цьогоріч в селі повністю завершили оновлення вуличного освітлення. Закупили сучасні діодні лампи. Оновили також й точки обліку, змінивши всю автоматику та поставивши нові відсікачі. Тепер вуличне освітлення не боїться перепадів напруги.
Ліхтарі в селі Угерсько
Ліхтарі в селі
Але коли негода на вулиці, то іноді світло вимикають.

Світиться усе село і навіть кладовище. В с. Угерсько є більше 260 сучасних світильників, які команда Ревізора побачила біля сільської ради, народного дому та школи.

За такий чудовий благоустрій село отримує від команди Ревізора тверду 5.

Медицина

Амбулаторію загальної практики сімейної медицини (АЗПСМ) у селі Угерсько відкрили ще у січні 2002 року, і вона була першою на Стрийщині. Сімейним лікарем вже протягом 17 років є Неля Радевич.
Інфографіка: Медичні установи с. Угерсько
З нами підписали декларації 86% населення. Частина не підписала, тому що не визначилась, багато молодих людей виїхало за кордон. У нас ж зараз є вибір пацієнтом сімейного лікаря, тому частина населення підписали з іншими лікарями декларації,
— розповіла сімейна лікарка Неля Радевич.
Робота в амбулаторії розпочинається о 8:30 і до 14:30 триває прийом, а потім надають медичну допомогу на дому. Власного транспорту в АЗПСМ немає, тому пані Неля пішки дістається, аби надати допомогу. Також після 14:30 у районній лікарні м. Стрий частенько відбуваються лікарські конференції.
Неля Радевич, сімейний лікар(ліворуч) та Надія Марківна, молодша медсестра (праворуч)
Сільський Ревізор разом з Нелею Радевич, сімейною лікаркою(ліворуч) та Надією Марків, молодшою медсестрою (праворуч)
У амбулаторії мають достатньо і ліків, і вакцин, і дезінфікуючих засобів. Також в АЗПСМ є 2 комп'ютери: одним забезпечила держава, інший купувала Неля Іванівна за власні кошти, адже повноцінне впровадження реформи неможливе з наявністю лише одного пристрою. Створення сучасної електронної системи охорони здоров'я — невід'ємна частина трансформації охорони здоров'я України, цьому неабияк зраділа сімейна лікарка.

В амбулаторії є 5 кабінетів. У кабінеті сімейного лікаря проходить спілкування та огляд хворих. Далі знаходиться кабінет профілактичних щеплень. До речі, в Угерській амбулаторії мають навіть бельгійську вакцину «Церварикс», яка захищає від вірусу папіломи людини та раку шийки матки. У фізіологічному кабінеті був проведений капітальний ремонт. Усе медичне обладнання туди було закуплено за рахунок держави, а ремонтні роботи проходили за кошти з місцевого бюджету, як і в інших двох кабінетах: маніпуляційному та акушерському.
Кошти надала сільська рада, хоча ми знаходимось на балансі районної лікарні. Надалі плануємо і в інших кабінетах доробити ремонт. За роки, що я тут, ми повністю провели конвекторне опалення, каналізаційну систему, поставили бойлер. Взагалі відкривали амбулаторію на базі фельдшерсько-акушерського пункту, то приміщення непристосоване. Денного стаціонару в нас немає,
— зазначила Неля Радевич.
Також поспілкувавшись з сімейною лікаркою, команда Сільського Ревізора дійшла висновку, що однакові суми коштів, яку виділяють на медичні заклади в селах та містах, не можуть забезпечити рівноцінну охорону здоров'я. Оскільки, за словами пані Нелі, в селі на плечах сімейних лікарів ціле приміщення амбулаторії і штат працівників, а в містах лише 1 кабінет та медсестра.
Неля Радевич, сімейна лікарка с. Угерсько
Неля Радевич, сімейна лікарка
У селі є й ветеринарна клініка, тому здоров'я не лише всіх мешканців, а й друзів наших менших у надійних руках!

За рівень медицини у селі Сільський Ревізор віддає амбулаторії села Угерсько заслужені 5 балів. Бажаємо Вам наснаги у Вашій нелегкій праці!

Духовне життя

Віра в селі пронизує усі сфери життя: освіту, культуру, медицину. Хоровий колектив народного дому співає недільні літургії в храмі. Здивувало команду Ревізора й те, що вже звичне для нас вітання «Добрий день» тут вживають значно рідше, ніж релігійні «Христос Воскрес!» чи «Слава Ісу Христу!».
Храм Воскресіння Господнього у селі належить до греко-католицької конфесії. Церква була збудована у 1913 році. А 18 червня 2019 року буде вже 30 років, як парафією керує отець Ігор.
Розумієте, людинаістота духовна, тому церква завжди відігравала важливу роль для нас. У всі часи церква була центром для кожного християнина. До богослужінь в нас, як і всюди, ставляться по-різному, проте ходять від найстаршого до наймолодшого. Більшість приходять на молитву кожної неділі, людей повна церква. На великі свята церква і не вміщає всіх прихожан, що виявили бажання прийти на службу Божу, тоді людей ціле подвір'я,
— зазначає священнослужитель.
Торік вперше в с. Угерсько відбувся християнський табір. Протягом двох днів для дітей було проведено науки, майстер-класи, банси та різного виду ігри. Його організовували дівчата, які є випускницями Українського католицького університету. Вони регулярно їздять на Схід нашої країни до школярів. Цього року влітку теж планують організовувати такий табір.
За цей час, поки я тут, багато чого зробили. Ми перекривали повністю церкву мідною бляхою, змінили фасад. У 2007 році розписували храм під керівництвом художників, які закінчили Львівську академію мистецтв. Особливістю цієї релігійної споруди є механічний годинник, що нам спровадили з Америки люди, які виїхали з Угерсько на початку минулого століття,
— розповів отець Ігор Гаврилишин.

Підсумки

Наші пригоди в селі Угерсько добігли кінця. Чарівна Стрийщина назавжди у серці гусаків та гусок, тож ми готові ділитись із Вами своїми враженнями!

Переваги села:
  • неймовірний розвиток спорту;
  • чудова інфраструктура;
  • активна участь церкви в суспільному житті села;
  • якісна медицина;
  • активна громада;
  • сільський голова — добрий хазяїн;
  • достатня кількість магазинів;
  • велика кількість гуртків не лише для школярів, а й для старших;
Загальний бал села — 40 із 40 можливих. Дякуємо, що познайомили із своїм селом! Оцініть інфраструктуру села за 5-бальною шкалою і Ви.


Допоможіть нам обрати Село року, запрошуйте до себе в село на сайті SilskiyRevizor.com!
Выполнено с помощью Disqus