друкувати


Скасування 10% мита на соняшник призведе до зростання закупівельних цін на 10% — Вадатурський

30 квітня 2016, 11:17

Потрібно скасовувати експортні митана  насіння соняшнику. Про це повідомив у інтерв’ю гендиректор компанії «Нібулон» Олексій Вадатурський, коментуючи  відповідну законодавчу ініціативу його сина, народного депутата Андрія Вадутурського.

 «Це дуже болісна тема для всіх агровиробників. Коли він піднімає її у парламенті,  починається ґвалт. Адже при знятті мита олійники втратять 10% вирощеного, або мільйон тонн насіння соняшнику. У грошах це 400 мільйонів доларів (при ціні 350-400 дол/тонна) або мільярд гривень (при курсі 25 грн за долар). Саме стільки агросектор недоотримує через мито. З чим, власне, й боремось», — пояснив він. За його словами, на відміну від ринку зерна, де працює багато гравців, на ринку насіння соняшнику задіяно «лише 5-8 компаній». «Так вони ще й отримують 30-відсотковий бонус у вигляді 10-відсоткового експортного мита та 20% відшкодування ПДВ. Це ставить їх у нерівні умови з аграріями та будь-якими іншими експортерами», — коментує він.

Вадатурський не  вважає, що скасування цього мита призведе до тотального вивезення насіння соняшнику у Європу на переробку. «Ні, цим ми не погубимо галузь. Просто 5-8 компаніям, які щороку ділили між собою  мільярд гривень, доведеться зменшити свої апетити і маржу. Від цього виграють аграрії, які вирощують соняшник. Їхня дохідність зросте, і з'явиться ринок. Ціна зросте як мінімум на 10%. 5-8 компаніям, які щороку ділили між собою мільярд гривень, доведеться зменшити свої апетити», — прогнозує він.

Він  також визнає, що «на першому етапі достатньо було б напівміри, щоб подивитись, як зреагує ринок».

Приміром, до нового року жити з митом, щоб був час для закупки насіння для внутрішнього виробництва. А після нового року – «будь здоров», працюй у ринкових умовах та дай вільний вивіз соняшнику на експорт. Тоді люди, які притримають соняшник, зможуть продати його дорожче і без мита», — підсумував він.