друкувати


Мораторій на землю не знімуть, поки не з’явиться земельний банк і закон про обіг земель

8 жовтня 2018, 16:04

Під час сьогоднішньої прес-конференції, присвяченій презентації «Моніторингу земельних відносин в Україні, 2016-2017: відкриті дані про земельні ресурси», представники Міністерства аграрної політики та ВР пояснили присутнім ситуацію на ринку землі та повідомили умови, за яких мораторій на продаж земель с/г призначення може бути знятий.

Читайте до теми: Світовий банк презентув «Моніторинг земельних відносин в Україні, 2016-2017: відкриті дані про земельні ресурси»

Що стосується мораторію на продаж землі, я відповім скоріше в офіційній площині, адже і представники Мінагро і представники Держгеокадастру вже заявляли раніше – немає необхідності юридичної приймати закон України про подовження мораторію на рік, два, три чи чотирі. Мораторій буде знятий лише в тому випадку, коли буде прийнятий закон про обіг земель. Це, власне кажучи, визначає земельний кодекс України. Коли ми говоримо про зняття мораторію на продаж або будь-які дії з с/г землями, ми скоріше говоримо про псигологічний ефект. Повторюю, мораторій знятий не буде, поки не буде прийнятий закон про обіг земель», – заявила заступник міністра Мінагрополітики та продовольства України Олена Ковальова.

У свою чергу, народний депутат Леонід Козаченко звернував увагу учасників заходу на той факт, що в Україні вільний доступ до інформації і так перевищує показники европейських країн, але, коли мова заходить про відкриття ринку землі, ми зустрічаємося з проблемами, які поки що залишаються невирішеними.

Навіть при тій відкритості, яка в нас сьогодні є, я, наприклад, не маю проблем з доступом до інформації про землі приватного користування. Можна без жодних проблем дізнатися, хто користується нею, кому вона належить, хто її взяв в аренду і т. ін. А от державна земля – отримати інформацію про неї досить складно. Взяти, наприклад оці 4 млн Га, які зараз в управлінні державних органів. Дізнатися хто їх обробляє неможливо, навіть використовуючи цю систему моніторингу від Світового банку. Тому, ці питання треба доопрацьовувати», – заявив Леонід Козаченко.

За його словами, також дуже важливо вирішити питання рейдерства та захоплення земель. Реєстрація оренди землі сьогодні відбувається через два органи – нотаріальні контори та державні реєстратори. База, яку використовують реєстратори, вона знаходиться у держпідприємства "Національні інформаційні системи" (НАІС). І ця база закрита, її не видно. І коли реєструються деякі правочини, то нотаріус не бачить цієї інформації. І ця закритість породжує багато проблем.

Леонід Козаченко закликав представників Світого банку дослідити і допомогти вирішити цю проблему за допомогою наявних можливостей та доступних ресурсів. Що стосується відкриття земельного ринку, Козаченко заявив наступне:

Верховна Рада готова до відкриття земельного ринку, але  досі залишилися проблеми, на які не знайдені відповіді. За попередніми розрахунками, якщо зараз відкрити ринок, майже 10 % землі буде виставлено на продаж. А для цього треба близько $6 млрд. Скажіть, будь ласка – представники Світового банку, – де взяти такі кошти фермерам, щоб купити цю землю? Для цього потрібний доступ до середніх та довгострокових ресурсів. Їх не може дати ні підрозділ Світового банку IFC (його можливості обмежені 250-600 $млн), ні будь-яка інша міжнародна фінансова інституція. Ми дуже просили, щоб в Україні був створений іпотечний банк, в якому держава повинна мати контрольний пакет акцій, а частину акцій може мати IFC. Тому що участь IFC в цьому проекті, в першу чергу, унеможливить корупцію. Далі, залучити до участі професійних менеджерів в цей банк, створити міжнародну фінструктуру. І ось тоді, можна використати 4 млн Га земель у якості застави для отримання фінансування. І це питання потрібно вирішити обов’язково, бо без відповідей на ці питання, ВР не буде приймати рішення. Для України не є проблемою залучити кошти. Ваші $250-400 млн, які ви готові надавати через українські банки під 30% на 5 років – забудьте про це», – заявив Леонід Козаченко.

Також, за його словами, потрібно передбачити запобіжники, які унеможливлять придбання іноземцями цих земель.

Досить просто побачити інформацію про фізичну особу, навіть товариства з обмеженою відповідальністю не проблема, їх діяльність можна контролювати, а от акціонерні товариства (особливо публічні) являють собою проблему. Хоча нам хотілось би зробити ринок землі ліберальним, всек одно – потрібно унеможливити придбання землі іноземцями хоча б на 10 років. Але нам не вдається це зробити, бодай на рівні публічних акціонерних компаній, зареєстрованих в офшорних зонах. Їх неможливо проконтролювати. Представники европейських країн наполягають на відкритті ринків. Що ж, якщо мені хтось наведе приклад, яка з європейських країн не вводила мораторій на продаж земель іноземцям, тоді ми спробуємо це зробити, але, якщо не наведете – вибачте, тоді ми цього не можемо зробити. Тому, перше – іпотечний банк, друге – запобіжник від іноземних покупців землі (принаймні на першому етапі), третє – умови уникнення монополізації. І звичайно дуже важливо розуміти, хто буде проводити ці аукціони. І все це можна зробити, принаймні на законодавчому рівні (прописати в законі) ще до кінця цього року» – зробив висновок Леонід Козаченко.