друкувати


Названо основні ризики осінньої посівної-2018

24 вересня 2018, 15:54

Низька якість і дефіцит міндобрив ускладнять посівну-2018. Про це йдеться у матеріалі «Осіння посівна: дефіцит вологи і дефіцит коштів» на сайті  SuperAgronom.com.

Нагадаємо, що в Україні почали зростати ціни на карбамід та селітру.

Повідомляється, що враховуючи сезонні періоди дефіциту міндобрив на ринку, чимало сільгоспвиробників намагаються запастися добривами для посівної заздалегідь. Проте не у всіх на це вистачає коштів. В результаті нерідко доводиться вносити підживу із запізненням, часто питання викликає якість отриманої продукції.

Для прикладу господарство «Лактус», що на Донеччині практично увесь обсяг живлення під осінню посівну придбало ще навесні, тож тепер дефіциту не відчувають. Про це розповів Григорій Козлов, агроном господарства.

Втім, як зазначають аграрії, наразі знайти нормальні добрива і домовитися про своєчасне їх постачання — вкрай складно.

За умови анонімності агроном одного з господарств на Сумщині розповів, що при сівбі ріпаку вчасно внести азотні добрива через їхній дефіцит так і не вдалося.

Цього року карбаміду ще не використовували, оскільки не знайшли доступного. Купували білоруський КАС, але ціна не дуже вигідна, та ще й логістика проблемна — поставки затримали майже на місяць. Фосфорно-калійні добрива придбали виробництва Тунісу та Польщі. Ціни вищі за торішні майже удвічі, водночас якість дуже низька. З вітчизняними ситуація не краще, то якість дуже погана, а ціна вища за минулорічну в 1,5 разу", — ділиться агроном.

Тим часом хтось вирішує питання дефіциту окремих добрив шляхом диверсифікації джерел постачання і технології живлення. Наприклад, Зігмунд Лампка, керівник господарства «Лампка Агро» що на Хмельниччині, зазначив, на живленні вони не економлять, але переходять на різні форми удобрення.

Що стосується фосфору, то тут є різні варіанти. Застосовуємо і гранульовані форми фосфорних добрив, і рідкі. Також намагаємо використовувати технології, завдяки яким він акумулюється безпосередньо у ґрунті. Коли є можливість — застосовуємо органіку. Стараємося виходити з різними варіантами, аби рослини отримали достатньо доступних поживних речовин, — розповів Зігмунд Лампка.

Вирішувати питання з забезпеченням аграріїв добривами взявся і «Аграрний Фонд». З початку року в Україні стартувала Програма з продажу мінеральних добрив від ПАТ «Аграрний Фонд». А з 1 серпня компанія запустила програму продажу мінеральних добрив під урожай 2019 року.

Тим часом, аграрії продовжують запасатись добривами і, як свідчать дані Інституту охорони ґрунтів, загальна забезпеченість аграріїв мінеральними добривами наразі становила 73% (в 2017 році показник забезпеченості становив 87%).