друкувати


75% всіх аграріїв очікує рейдерства щодо своїх підприємств

3 серпня 2018, 12:06

75% всіх аграріїв очікує рейдерства щодо своїх підприємств. Про це йдеться у результатах  опитування, проведеного «Центром соціальний моніторинг» на замовлення  ВАР, повідомляє корекспондент AgroPolit.com. У рамках  опитування брали участь більше 500 аграріїв різних  форм власності.  

Нагадаємо, що наразі громадські організації в Україні заявляють, що за рік ситуація з рейдерством в АПК в Україні не змінилася. Так, у офіційному звіті прокуратури (2 липня 2018 року) сказано, що за 2017 рік офіційно зафіксовано 400 таких випадків. За голови ради  ГО «Бізнес-варти» Івана Мірошніченка, цифра значно більша – у 1,5 разу. Тож на кінець року в ГО прогнозують 700-800 випадків силового захоплення. Правдивість таких оцінок підтверджують і дані з Opendatabot (платформа для роботи з відкритими даними): з 2013 року в Україні відбулося 1690 рейдерських захоплення, причому 539 — за останні півтора року. Найчастіше рейдерські захоплення відбуваються в місті Києві та Київській області (за останні 5 років зареєстровано 412 атак), на другому — Дніпропетровська (133) та Львівська (89) області. 

За результатами опитування, перший ключовий висновок - ¾ опитаних аграріїв бояться рейдерства своїх підприємств.

Майже 75% аграріїв оцінюють ризик рейдерства щодо своїх підприємств цілком реальним… Ми почали знищувати  свого внутрішнього інвестора», – коментуючи результати голова ВАР Андрій Дикун.

Другий висновок – більше 76% всіх агробізнесменів не відчуває залишеним свій бізнес. Згідно з отриманими результатами, 31% опитаних аграріїв відмітили високу небезпеку рейдерської атаки на свій бізнес, у той час як 44% респондентів оцінюють рівень загрози як середній.

На переконання 64% сільгоспвиробників, основною причиною засилля рейдерства є корупція в органах влади і правоохоронній системі. Аграрії наголосили, що особливого розмаху вона набула в Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, Міністерстві внутрішніх справ і поліції, прокуратурі та судах.

У той же час 38% респондентів підкреслили, що рейдерам найбільше сприяє заплутаність і недосконалість чинного законодавства.

Основний спосіб боротьби з корупцією та рейдерством 39% опитаних сільгоспвиробників вбачають в об’єднаннях фермерів (громадських організаціях та рухах), а 36% - у зміні чинного законодавства.

Нещодавно (10 липня)  Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект №8121 щодо протидії рейдерству, до розробки якого долучилась ВАР. Цей документ надає правоохоронним органам можливість карати недобросовісних реєстраторів за порушення законодавства.Зокрема, законопроект зобов’язує державних реєстраторів пересвідчуватись перед проведенням певної операції, що особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, має право на вчинення таких дій. Проект закону мінімізує ризик того, що реєстратор «не знатиме» про те, що ділянки були раніше зареєстровані на іншу особу. У той же час адміністративна відповідальність за порушення державними реєстраторами законодавства буде підвищена.