друкувати


Через мораторій на землю аграрії втрачають щороку 86 млрд грн

18 червня 2018, 15:20

Через дію мораторію на продаж земель сільгосппризначення українські аграрії щороку втрачають 86 млрд грн. Про це пише meconomica.com, повідомляє АgroРolit.com.

Нагадаємо, що проблему вимирання українських сіл можна вирішити через розвиток сільських територій і, зокрема, через відкриття ринку землі. 

Повідомляється, що під дію мораторію підпадає понад 40 млн га по всій Україні. Найбільша частка в ній — це земельні паї, але крім цього — державні та комунальні землі, землі для ведення товарного виробництва та інші. 

В повідомленні ідеться, що більше 4 млн селян мають у власності землю. З тих, хто здає їх в оренду, лише менша половина роблять це офіційно, через що бюджети не доотримують близько 2-3 тис. грн з кожного гектару, що разом складає мільярди гривень у рік. 

Більш того, майже чверть власників земель – це люди старші 70 років, а частина власників паїв взагалі померли. 60% власників земельних паїв – пенсіонери, ще близько 10% – безробітні особи. Звичайно, що таким людям переважно складно раціонально використовувати цю землю, грамотно нею розпоряджатися, вкладати в неї свої сили, час та гроші. Для того, щоб обійти дію мораторію на продаж землі, вже вигадано низку схем. Найпоширенішими з них є: створення штучного боргу, через який суд забирає частину землі на користь інших осіб; зміна цільового призначення землі чиновниками з наступним її продажем; передача землі за договором довічного утримання та інші. Як бачимо, в реальному житті мораторій не спрацьовує, якщо це потрібно зацікавленим сторонам, — ідеться в матеріалі.

Також, за розрахунками експертів, після скасування мораторію, середня ціна оренди землі в України може вирости з 1,5 тис. грн до 6,5 тис. грн, що в свою чергу збільшить і податкові надходження в бюджети.