друкувати


Держгеокадастр саботує передачу власних реєстрів та бази даних іншим органам влади

12 травня 2018, 07:31

Державне агенство України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) часто виступає в ролі «собаки на сіні» й відмовляється віддавати власні реєстри та бази даних іншим органам влади, очевидно, вбачаючи в цьому ризики для втрати власної «адміністративної впливовості». Про це в інтерв'ю AgroPolit.com розповів заступник голови ради Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин.

Нагадаємо, що  7 листопада 2017 року Міністерство юстиції України запровадило механізм автоматичного обміну даними між реєстром майнових прав і Держгеокадастром, який унеможливить реєстрацію подвійних договорів оренди землі, оскільки реєстратор просто фізично не зможе цього зробити.

На його думку, найпростіше, що мав би зробити уряд для попередження земельного рейдерства, це виконати вимоги законодавства, які були прописані ще у 2015 році, та одноразово передати відомості Державного реєстру земель, в якому реєструвалися права на земельні ділянки до 2013 року, від Держгеокадастру до Мін’юсту.

На жаль, Держгеокадастр дуже часто виступає в ролі «собаки на сіні» й категорично відмовляється віддавати власні реєстри та бази даних іншим органам влади, очевидно, вбачаючи в цьому ризики для втрати власної «адміністративної впливовості». Забезпечити повну інтероперабельність кадастру та реєстру прав треба було на початку створення дієвої кадастрово-реєстраційної системи", – вважає А. Мартин.

Експерт вважає, фундаментальна проблема полягає в тому, що Мін’юст не контролює інформацію про права на землю, які реєструвалися до 2013 року, а тому навіть удосконалений інформаційний обмін не стане запорукою повного подолання рейдерства.

По-перше, ніхто точно не знає, що відбувається із кадастровими відомостями у Держгеокадастрі, чи захищені вони від модифікацій та маніпулювання. По-друге, вітчизняний кадастр теж не є повним і «безгрішним», а тому головним інструментом рейдера і нині залишається Публічна кадастрова карта, адже всі «пусті ділянки» та відомості про неправильно зареєстровану оренду зловмисники отримують, передусім, із неї. Як сказав колись класик: порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих, а тому поки сільськогосподарські підприємства самі не почнуть наводити порядок у власних земельних правах, вони завжди буть ласою здобиччю для спритних ділків", – наголосив Андрій Мартин.