друкувати


Нестабільність правил гри на ринку відновлювальної енергетики відлякує інвесторів, – експерт

9 травня 2018, 12:45

Український ринок відновлюваних джерел енергетики (ВДЕ) повільно розвивається і залучає недостатньо інвестицій через нестабільність правил гри. Про це на порталі ukrrudprom.com написала директор з розвитку Української асоціації відновлюваної енергетики, співзасновник ГО «ReThink» Олена Колтік, повідомляє АgroРolit.com.

Нагадаємо, що ФДУ оголосив тендер на оренду землі в Прип’яті під СЕС.

В повідомленні йдеться, що інвесторів відлякує нерозуміння того, що буде завтра. Цьому сприяє і незадовільний інвестиційний клімат в країні, і війна на східному кордоні, й політична нестабільність.

Сьогоднішній досить високий тариф, у порівнянні з європейськими країнами, викликаний передусім великими ризиками, які несе інвестор. Наприклад, на східному кордоні учасник Української асоціації відновлюваної енергетики втратив декілька вітрових станцій через бойові дії", – зазначила експерт.

Вона наголосила, що не слід забувати про високу вартість капіталу в Україні.

Зараз багато об’єктів будуються за відносно низькі кошти ЄБРР. Також деякі українські банки пропонують вигідні умови кредитування для зелених проектів, але у порівнянні з іншими країнами світу цього недостатньо. Процентна ставка кредитних грошей під бізнес проект в Україні та Європі відрізняється майже в 4 рази. Також необхідно враховувати неврегульовані досі проблеми: отримання земельної ділянки під енергетичні цілі та приєднання до електричних мереж", – вважає О. Колтік.

Вона нагадала, що рік тому НКРЕКП презентували нові правила приєднання для нестандартного підключення від 160 кВт до 5 МВт. Сюди потрапляють більшість об’єктів відновлюваної енергетики в Україні.

Величина підключення, яку запропонувала Національна комісія, була більша в 6 разів від реально ринкової ціни. Відповідно обурення зі сторони бізнесу, змусило переглянути формулу обрахунку вартості приєднання і на сьогоднішній день всі в очікуванні прийняття нової методики розрахунку вартості приєднання до електричних мереж. До слова, її повинні були прийняти ще у березні 2018 року. Проте, в черговий раз у головного регуляторного органу у сфері енергетики знову немає кворуму. Жодні рішення, які необхідні для сектору не приймаються через відсутність політичної волі для цього", – наголосила експерт.