друкувати


Аграріям пропонують нові інструменти фінансування

29 грудня 2017, 09:31

Окрім традиційних кредитів банки пропонують сільськогосподарським виробникам інструменти безресурсного фінансування – авальовані векселі та інші інструменти. Про це розповіла виконавчий директор Національної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com.

Нагадаємо, що один із банків отримав €50 млн для кредитування малого і середнього бізнесу.

За словами Коробкової, векселі значно дешевші у порівнянні з кредитами й забезпечують надійність у розрахунках аграріїв із постачальниками добрив, засобів захисту рослин та інших необхідних матеріалів (з їхньою допомогою фінансують аграріїв Райффайзен Банк Аваль, Креді Агріколь, ПУМБ, Прокредитбанк).

Ще одним інноваційним інструментом вона називає аграрні розписки, які з’явилися на ринку минулого року.

З допомогою розписок агропідприємства отримують фінансування під заставу майбутнього врожаю. Для фермера, який не має ліквідного майна для надання у заставу під кредит, це іноді єдиний спосіб отримати фінансування», ‒ розповіла виконавчий директор асоціації.

Та відмітила, що для кредитора аграрні розписки також передбачають низку переваг – зобов’язання прив’язується до конкретної земельної ділянки і відображається у публічно відкритому реєстрі аграрних розписок, законодавчо зафіксовані права щодо моніторингу вирощування врожаю та відсторонення заставодавця від процесу у випадку порушення технології.

Навіть передача ділянки в оренду іншій особі не порушує права кредитора на врожай, який вирощується на ній. Передбачена також прискорена процедура виконавчого провадження у випадку порушення зобов’язань за аграрною розпискою. Недоліками агророзписок поки що є тривала процедура нотаріального оформлення та недостатньо розвинена інфраструктура», ‒ пояснила Коробкова.

За її словами, деякі банки пропонують агро-клієнтам інструменти торгового фінансування експортно-імпортних операцій – акредитиви, гарантії, факторинг.

Зазвичай ними користуються великі компанії. Відсутність культури використання (а часто й бажання вникати у суть) таких інструментів є одним із чинників, які обмежують доступ невеликих агропідприємств до зовнішніх ринків», ‒ підсумувала Олена Коробкова.