друкувати


Мінекономрозвитку не підтримує закупівлі українських товарів

5 грудня 2017, 11:29

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України виступає проти законопроекту №7206 «Купуй українське — плати українцям», зареєстрованого у Верховній Раді 17 жовтня 2017 року. Про це повідомляє прес-служба Мінекономрозвитку.

На думку Міністерства, законопроект №7206 є шкідливим для системи публічних закупівель і для економіки України в цілому. За інформацією прес-служби, він спотворює конкуренцію і просуває інтереси окремих виробників під виглядом захисту національного виробника. 

Наразі, за даними Держстату, імпортні товари складають лише 27% у загальному обсязі держзакупівель. За інформацією Міністерства, законопроект №7206 створює корупційні лазівки у системі публічних закупівель України.

Вимоги, які встановлює закон, — це також надпотужний інструмент обмеження конкуренції на торгах. Законопроект №7206 створює додаткові бар’єри для участі бізнесу в тендері, що веде до зменшення конкуренції і до збільшення ціни за товари й послуги, на які замовники змушені будуть погоджуватися.

Це означає, що платники податків переплачуватимуть до 43% за товар тільки тому, що цей товар визначено як «вітчизняний». Навіть якщо переплата складе не всі 43%, а лише 10% — це десятки мільярдів гривень, які могли би бути заощаджені й витрачені на потреби медицини чи освіти, а не на надприбуток тим компаніям, які змогли довести належний рівень локалізації виробництва», — йдеться у повідомленні.

Водночас, немає жодної гарантії того, що додаткові доходи українських виробників будуть працювати на економіку України. Законопроект №7206 не передбачає жодних зобов’язань щодо реінвестування додаткових прибутків, отриманих на держтендерах. Тобто, кошти платників податків можуть бути виведені з економіки України до офшорних компаній.

Відтак, захист українського бізнесу лише шкодить малим та середнім виробникам, котрі не матимуть достатньо ресурсів для доведення «місцевої складової», та підтримують великих виробників, які не потребують захисту. Крім того, відсутність конкуренції з боку іноземних виробників, дозволяє українським компаніям не підвищувати якість українських товарів, не інвестувати в технології та енергоефективність.

Насамкінець, законопроект №7206 порушує міжнародні зобов’язання України перед Світовою організацією торгівлі (у 2016 році Україна приєдналася до Угоди СОТ про держзакупівлі) та Європейським Союзом. Положення законопроекту суперечать Угоді про асоціацію і зоні вільної торгівлі.

Враховуючи всі названі факти, Мінекономрозвитку наполегливо закликає народних депутатів не голосувати за законопроект №7206, щоб зберегти наявні досягнення у реформі системи державних закупівель та недопустити лобіювання інтересів окремих олігархічних груп.

Презентацію з аналізом законопроекту №7206 можна переглянути за цим посиланням.