друкувати


Аграрії все частіше використовують форвард для залучення коштів — опитування

24 листопада 2017, 09:17

Аграрії все більше обирають форвард як надійний фінансовий інструмент залучення грошей під майбутній урожай. Про це йдеться в матеріалі Latifundist.com «Форвард: як аграріям отримати вигоду — методологія від А до Я».

«Форвардний контракт дає можливість планувати, оскільки він передбачає поставку в якийсь період часу за ціною не нижче від ринкової. Аграрій впевнений у цьому і не думає про ціну після збору врожаю. Що розвиненіша економіка, то більше людей користуються форвардними контрактами, замість того, щоб торгувати на споті. Вони страхують виробників, дають їм впевненість і дозволяють мати горизонт планування», — розповідає агроексперт Олег Нів'євський.

У порівнянні з іншими механізмами, наприклад, банківськими кредитами, у форварда є солідна перевага. По-перше, аграрії отримують кошти для проведення робіт під заставу майбутнього врожаю.

По-друге, розрахунок проводиться за ринковими цінами.

Видання нагадує: форвард на українському аграрному ринку вже «відсвяткував» своє десятиріччя. На початку 2000-х держава вперше застосувала такий інструмент і поклала функцію закупівлі зерна за форвардом на Державну спеціалізовану бюджетну установа (ДСБУ) «Аграрний фонд». Його основним завданням було здійснення інтервенційних закупівель для формування державного запасу зерна. Резерв створювався з використанням як форвардних контрактів, так і спотових закупівель. Однак за рахунок того, що ДСБУ «Аграрний фонд» часто виходив на ринок з інтервенціями, продавав борошно за цінами нижчими від ринкових і вів неефективну господарську діяльність, підприємство дуже швидко загрузло в боргах і стало скорочувати обсяги форвардних закупівель.

«Друге дихання» аграрні форварди в Україні отримали після 2013 року, коли уряд створив нове підприємство — ПАТ «Аграрний фонд».

Чому ставку роблять саме на форвард, керівник ПАТ Андрій Радченко пояснює так:

Протягом 3 років «Аграрний фонд» вдало працює за форвардною програмою — багато фермерських господарств із задоволенням нею користуються. Щорічно зростає кількість малих і середніх фермерських господарств серед наших клієнтів. Раніше їм здавалося, що «Аграрний фонд» — це «чорний ящик», і вони боялися сюди приходити, але сьогодні фермери із задоволенням співпрацюють з нами».

У порівнянні з іншими, форвардна програма ПАТ «Аграрний фонд» має низку істотних відмінностей. Перше — рішення щодо видачі коштів по форвардної програми з моменту отримання пакету документів приймається максимально оперативно, як правило, протягом 5 днів. Друге — наявність чіткого набору вимог до аграріїв. Третє — форвард може бути як із прив'язкою до курсу долара, так і без неї. Вони відрізняються процентною ставкою.

Аграрії отримують оборотні кошти під майбутній урожай. До переваг також відноситься те, що форвард може бути, як з прив'язкою до курсу долара, так і без неї. Вони відрізняються, перш за все, процентною ставкою. При закупівлі врожаю 2017 року, процентні ставки були — від 15% до 18% (з прив'язкою до курсу долара), 22,5-27,5% — без прив'язки», — розповів раніше про стандартні умови надання форварда в інтерв'ю Latifundist.com керівник департаменту малого та середнього бізнесу ПАТ «Аграрний фонд» Юрій Меленчук.

До того ж лінійка продукції під форвард із кожним роком у компанії зростає: крім пшениці, кукурудзи, жита, гречки на 2018-й рік додали ще три нові позиції (ячмінь, овес і горох жовтий).