друкувати


25% зернових в Україні перевозяться автотранспортом

2 листопада 2017, 09:23

Цього сезону 25% зернових в Україні перевозяться автотранспортом, а залізничні перевезення так само залишаються в пріоритеті у аграріїв. Про це розповів президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов у ексклюзивному коментарі кореспондентові AgroPolit.com.

Нагадаємо, що тарифи на залізничні вантажні перевезення збільшено на 15%.

За словами Горбачьова, якщо брати європейську модель, то там абсолютна інакша ситуація. В Європі лише 10% зернових вантажів перевозиться залізничним транспортом. Все інше — авто- та річковим транспортом.

В Україні річкова система недорозвинена. По автомобільних дорогах існують суттєві обмеження. Ці обмеження були введенні нещодавно, тому бізнес ще не встиг адаптуватися до закупівлі нового автотранспорту.

Закон, який обмежує рух автотранспорту понад 40 т — збитковий і недоопрацьований. Дороги руйнують не автівки, а колеса, які знаходяться на полотні. Тому обмежувати потрібно навантаження на вісь, а не вагу транспорту», — вважає президент УЗА.

І додає, що найефективніший спосіб — річкові перевезення, але сьогодні в Україні потрібно прикласти немало зусиль для розвитку цього напрямку.

Я маю надію, що в Україні почнуть розвиватися річкові перевезення. Річки знімають навантаження з залізниці та автомобільних доріг. В Європі 50% транспортування зерна відбувається саме по річках. Але це довгострокова надія, адже для розвитку річок потрібно побудувати буксирів, барж, річкових елеваторів. Це дуже інвестиційно важко для українських компаній. Навіть для міжнародних це складно і потребує певного часу», — зазначає експерт.

І додає, що найшвидший спосіб доставки — автотранспорт.

Та водночас потрібно економічне обґрунтування його використання, оскільки він конкурує із залізницею та річками. Коли ціна доставки автотранспортом стає в 2—3 рази більшою за залізничну, то виробники чи трейдери краще почекають декілька тижнів, ніж будуть переплачувати», — підсумував Микола Горбачьов.

Нагадаємо, що раніше група депутатів розробила та зареєструвала законопроект 2475а-3 «Про внутрішній водний транспорт», який має на меті запровадити гармонізоване з європейською системою регулювання ринку послуг внутрішнього водного транспорту задля відродження внутрішнього водного транспорту України.