друкувати


Названо чинних оцінювачів землі

11 жовтня 2017, 12:20

Понад два роки тому скасували ліцензії на землеоціночну діяльність, але ринок від цього не став простішим. Хто ж сьогодні має право оцінювати землю, розповів директор департаменту оцінки та консалтингу CBRE Ukraine Станіслав Іванов у своєму блозі на «Новий час. Бізнес».

Нагадаємо, що у 2018 році можливе проведення всеукраїнської оцінки сільгоспземель.

За словами Іванова, законодавство з оцінки землі неоднозначно трактує коло суб’єктів, котрі можуть здійснювати оцінку землі.

Згідно з абзацом 3 статті 6 закону "Про оцінку земель", яка окреслює коло суб’єктів, які можуть проводити оцінку земель. «Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є […] юридичні особи — суб'єкти господарювання незалежно від їхньої організаційно-правової форми та форми власності, які мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників».

Варто зазначити, що стаття написана і подана, великою мірою, двозначно.  Досвідчені експерти не дивуються: хотіли, а може й не хотіли, як краще, а вийшло — як вийшло. Водночас, багато хто звинувачує законодавців у продовженні лобіювання інтересів землевпорядників на оціночному ринку. Та йдеться навіть не про це, а про вміння викладати свої думки у законах, щоб не виникало викривлення змісту чи неоднозначних їх трактувань», — коментує директор департаменту оцінки та консалтингу CBRE Ukraine.

І зазначає, що,згідно з одним із трактувань, право на проведення оцінок земельних ділянок мають тільки ті, хто зареєстрований у державному реєстрі сертифікованих землевпорядників.

Проте, незрозуміло до якого слова належить займенник «які» — до суб'єктів господарювання чи до оцінювачів? Законотворці видали текст, який фактично зобов'язав юридичних осіб реєструватися у реєстрі фізичних осіб, що неможливо. Таким чином, юридичних осіб залишили «за бортом», — пояснює експерт.

Він зазначає, що водночас закон можна трактувати інакше. Наприклад, посилаючись на абзац 5 статті 6 того ж закону, юридичні особи, які у своєму складі мають сертифікованих інженерів-землевпорядників, можуть займатися оцінкою землі. Тобто, землевпорядники все ж  залишаються головними дійовими особами на ринку землі. Без них оціночним компаніям ніяк.

Все це нагадує історію з висловом «стратити не можна помилувати». Багато фахівців намагалися отримати роз'яснення у Держгеокадастрі. Деякі з цих письмових відповідей я читав: складні, заплутані, казуїстичні відповіді, котрі не дають пояснення колізії у законі, яка виникла», — розповідає Іванов.

Він наголошує, що сьогодні потрібні зміни в закон із чітко окресленою, прозорою відповіддю на питання «хто має право здійснювати експертну грошову оцінку земельних ділянок в Україні».

У кращому випадку, відповідь повинна б бути такою, що оцінювати землю мають право фізичні особи, які оформили статус фізичної особи-підприємця, котрі отримали свідоцтво оцінювача землі та нерухомого майна. Або ж це право матимуть юридичні особи, які мають у своєму складі осіб із вищезгаданими свідоцтвами. Якщо ж міркувати зовсім ідеалістично, то можна було б розпочати видання загального сертифікату оцінювача нерухомості, який включав би у себе право оцінювати земельні ділянки та споруди, розташовані на них. Але це вже зовсім інша тема для статті», — підсумовує Станіслав Іванов.