друкувати


Аграрна частина бюджету лише частково задовольняє проблеми сектору — опитування

22 вересня 2017, 09:40

Аграрні експерти двояко оцінюють аграрну частину бюджету на 2018 рік. Про це йдеться у матеріалі «Бюджет 2018 — про шанси для АПК та села».

Сьогодні уряд презентує проект бюджету на 2018 рік.

Нагадає, що відповідний законопроект №7000 зареєстровано минулого тижня.

Загалом на потреби Міністерства аграрної політики і продовольства України та галузі на 2018 рік уряд виділив 13,4 млрд грн, із яких 6,3 млрд (1% від ВВП країни) грн — пряма підтримка сектору (фермерам — 1 млрд грн, дотації з бюджету — 2 млрд грн,  майже на здешевлення вітчизняної сільськогосподарської техніки —1 млрд грн та 2,3 млрд грн — тваринництво).Решта — кошти Мінагрополітики та дотичних до нього державних агропідприємств. Треба наголосити, що логіка розподілу коштів цього року трішки змінилася (видно із сум розподілу прямої підтримки), однак низка проблем аграрного сектору та жителів села знову залишилися «за бортом».

AgroPolit.com проаналізував як позначаться ці цифри на розвиток українського агросектору загалом.

Новий бюджет перевищує за розміром попередній — це вже добре. І хоча збільшення незначне, але, враховуючи складну економічну ситуацію, можемо говорити, що це позитивний знак для агросектору. Якщо порівняти, яку державну підтримку отримують  українські аграрії та наші основні конкуренти — фермери ЄС — то в Україні ця підтримка у десятки разів менша. Звичайно, в таких умовах українцям набагато важче конкурувати на зовнішніх ринках. Тому постає перше питання: ми розуміємо, що коштів на держпідтримку АПК обмаль — отже, необхідно їх використати максимально ефективно», — каже народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Основний фокус бюджету на підтримці фермерів — 1 млрд грн, половина з цієї суми піде кооперативам, та якщо фермери хочуть їх отримати, потрібно об’єднуватися. Крім того, у них є можливість отримувати компенсацію при купівлі техніки та претендувати на програми в розвитку тваринництва (будівництво тваринних комплексів та придбання худоби).

Уряд вдвічі зменшив дотації для виробників — до 2 млрд грн. Опитані експерти кажуть змінювати треба не суму, а механізм її розподілу.

Добре, що зроблено перші кроки, щоб підтримати тваринницьку галузь. Але я не  погоджуюся з тим механізмом дотацій, який є. Якщо дотувати, то змістити фокус на молочне скотарство, невеликих фермерів та кооперативи при розподілі дотацій. Окрім того, держава має забезпечити  компенсацію кредитних ставок, щоб дрібні аграрії брали позику під  5—7% річних, а решту — покривали з  державної програми компенсації банківських ставок», — резюмує  у розмові  з виданням народний  депутат, голова аграрного парламентського підкомітету з питань удосконалення структури державного управління в сфері агропромислового комплексу, інновацій та з питань базових галузей в агропромисловому комплексі Валентин Дідич.

Згоден із ним нардеп-аграрник з БПП Петро Юрчишин, який розвинув тему з дотаціями.

Треба змінити формулу їхнього розподілу і зробити все, щоб їх отримували фермерські господарства, які займаються рослинництвом. Адже зараз їм невигідно подаватися на відшкодування, тому від такого порядку страждають дрібні виробники. Ми готуємо таку змінену формулу», — пояснює він.

Відкритим залишається питання фінансуваня сільської медицини.

На всі цілі передбачено аж 1 млрд грн, та обіцяні 4 млрд грн і досі не виділено.

Детальніше читайте у матеріалі «Бюджет 2018 — про шанси для АПК та села» на AgroPolit.com.