друкувати


Фермерський мільярд може не дійти «до низів» через Концепцію Мінагрополітики — точка зору

20 вересня 2017, 18:24

Прийнята урядом «Концепція розвитку фермерських господарств і сільськогосподарської кооперації на 2018—2020» не зможе істотно вплинути на аграрну галузь і доходи сільського населення. Таку думку висловив заступник голови ради Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин на своїй сторінці у Faceebook.

Нагадаємо, що днями Міністерство аграрної політики та продовольства України презентувало «Концепцію» розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018—2020 роки», яка має привести до збільшення частки фермерських господарств у виробництві валової продукції сільського господарства і збільшити у п'ять разів кількість створюваних ними робочих місць.

За словами Мартина, урядові ініціативи щодо підтримки фермерства не вплинуть на аграрну галузь.

Почнемо з того, що в Україні зараз працює тільки трохи більше 32 тис. фермерських господарств (ФГ), в яких працюють близько 93 тисяч чоловік. При цьому ФГ виробляють лише близько 8% с/г продукції країни, а їхні працівники складають всього близько 3,2% від працюючих в області та 0,7% сільського населення. Оскільки витрати на оплату праці (у структурі витрат фермерських господарств) останнім часом не перевищували 5%, то з обіцяного «мільярда на фермерство» в 2018 році середньостатистичний працівник фермерського господарства отримає середньомісячну «надбавку» до зарплати десь аж 38 гривень», — пояснив заступник голови ради Асоціації «Земельна спілка України».

Він додав, якщо мільярд гривень особливо нічого не вирішить для розвитку сільського господарства та фермерства в Україні в цілому, то для осіб, які контролюватимуть розподіл «фінансової допомоги», цей процес завжди був і буде надзвичайно «цікавим».

Адже про те, як на практиці в нашій країні звичайному фермерові можна отримати бюджетну підтримку, можна писати гостросюжетні трилери й, в окремих випадках, детективи.  Як не крути, а термін «відкат» ще довго буде зберігати свою актуальність. Відверто шкідливими можна вважати ініціативи надати якісь незрозумілі переваги фермерським господарствам у доступі до земельних ресурсів», — зазначив Мартин.

Експерт вважає, що збільшити адміністративними методами на 10% площі під органічними культурами також не вдасться.

Тут потреба формує ринок. А чого гріха таїти? За досить низьких доходів у більшості населення вельми обмежений попит на дорогу «органіку» і присутній лише у великих містах. Таким чином, концепція, швидше за все, залишиться паперовим гаслом. Найцікавіше буде потім правоохоронцям, коли гадатимуть, хто і як освоїв обіцяний «мільярд», — підсумував Андрій Мартин.