друкувати


В Україні розвинулася надзвичайно деформована аграрна структура

13 вересня 2017, 19:04

У процесі переходу від комуністичної системи до ринкової економіки в Україні розвинулася деформована аграрна структура. Про це повідомила завідувач відділу економіки та політики аграрних перетворень Інституту економіки та прогнозування НАН України Олена Бородіна на міжнародній конференції «Участь громадських організацій у втіленні політики сільського розвитку», передає кореспондент AgroPolit.com.

«У процесі аграрних трансформацій після розпаду комуністичної системи й переходу від планової системи до ринкової ми вибрали неоліберальну модель реструктуризації сільського господарства. В результаті, сформувалася деформована аграрна структура», — пояснює експерт.

Олена Бородіна підкреслила, що, в результаті таких трансформацій, значний вплив у АПК отримали агрохолдинги.

У нас на сьогодні 50% с/г ВВП виробляють агрохолдинги. Вони концентрують безпрецедентну кількість землі. Але там зайнято всього 20% людей, які працюють у сільському господарстві. До того ж, вони забирають собі практично всі дотації у вигляді повернення ПДВ», — наголосила вона.

З іншого боку, є сектор фермерських та особистих селянських господарств, які практично не отримують державної допомоги.

Другий сектор, у якому зайнято 80% економічно активного населення на селі, — це 30 тис. фермерських господарств як юридичних осіб і 4,5 млн сімейних ферм. Лише 20% таких господарств продають свою продукцію виключно на ринок, тоді як 40% живуть за рахунок цього, — наголосила Бородіна. — Вони виробляють також половину ВВП, але жодної підтримки не отримують».

Олександр Ярощук для AgroPolit.com