друкувати


В Україні має бути сформовано технократичний уряд — експерти

15 березня 2016, 08:05

Проведення швидких і комплексних реформ вимагає технократичного уряду, яке буде вільно від «електоральної залежності». Про це заявив директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, повідомляє УНІАН.

«Потрібно стабілізувати ситуацію і найкраще, щоб цим займалися люди, які не мають політичних амбіцій і не пов'язані з політичними уподобаннями, електоральними уподобаннями, які б не були призначені за квотами, не були залежними від тих політичних сил, які їх рекомендували. Тобто, має бути сформований так званий технократичний уряд», —  підкреслив він.

На думку Бали, для формування такого уряду можна було б залучити, зокрема, і окремих представників міністерств.

 «Я думаю, що насправді такі люди є, і вони в тій чи іншій мірі себе проявили на посадах заступників міністрів. Ми повинні усвідомити одну просту річ, що так званий технократичний уряд - це фактично буде щось справжнє уряд «камікадзе» ... Політики, які називали себе «камікадзе», чомусь не хочуть виконувати роль камікадзе, бо думають, що буде далі з ними. І в цій ситуації це технократичний уряд могло б складатися з людей, які готові працювати не для того, щоб потім йти на вибори», — вважає директор Агентства моделювання ситуацій.

За словами Бали, технократичний уряд знизить корупційні чинники, які існують при квотний розподіл посад.

«Практика призначення технократів в уряді вже продемонструвала свою ефективність. Зокрема, в Мінагропроді, Міноборони, де на керівних посадах опинилися технократи, можна бачити швидкі темпи здійснення реформ і результативність роботи. Ми бачимо багато перспективних керівників, які мають великий потенціал для реформування державної системи управління. Це директор департаменту інновацій та інтелектуальної власності МЕРТ Олена Мініч, заступник міністра аграрної політики і продовольства Владислава Рутицька, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Макс Нефьодов, заступник голови НБУ Владислав Рашкован», — зазначив Бала.

У свою чергу політичний експерт Володимир Цибулько навів приклади ефективних технократичних урядів у світі.

«Технократичне уряд — уряд експертів. Одним з таких показових урядів є уряд Маріо Монті в Італії. Він був виходець із наукового середовища і в певний момент, прийшовши до влади, фактично стабілізував країну. У Румунії також технократичний уряд на чолі з Дачіаном Чолош, який є аграрієм», — сказав Цибулько.

Він також підкреслив, що ідеєю технократичного уряду, зокрема, є те, щоб його чиновників не цікавила політична кар'єра в Україні.

«Очевидно, найкращим виходом було б, якби наші європейські партнери для найуспішніших українських реформаторів заготовили окремий сценарій — перспективу роботи в міжнародних структурах. Це було б гарантією успіху українських реформ. Уряд слід формувати на умовах професійної доцільності, бо політична доцільність, очевидно, завжди буде перемагати доцільність професійну», — зазначив Цибулько.

Він висловив переконання, що в більшості міністерств сьогодні є багато амбітних людей, які могли б зайняти посади в технократичному уряді. Цибулько також зазначив, що на посаді прем'єра має бути людина «міжнародної комунікації».

УНІАН