друкувати


Холдинги поступляться фермерам виробництвом нішевих продуктів

28 липня 2017, 16:26

Дрібні фермери не можуть конкурувати з агрохолдингами у виробництві традиційних с/г культур, тому їм потрібно освоювати виробництво нішевої продукції. Таку думку висловив голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук під час круглого столу на тему: «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?» 28 липня в Києві.

За словами Кушнірука, модель землі – це питання життя в сільській місцевості. Тому наразі земельну реформу потрібно розглядати з точки зору її вигідності для дрібного та середнього бізнесу.

Щоб такий бізнес мав змогу активно розвиватися і конкурувати з великими гравцями ринку, фахівець радить фермерам працювати в нішевому сегменті.

Чи можуть фермерські господарства конкурувати з холдингами? Ні. Великі підприємства мають змогу заганяти на поля потужну техніку, збирати великі врожаї й потім продавати на експорт партії, отримуючи премію до ціни. У вирощуванні традиційних культур фермер фізично не може конкурувати. Саме тому дрібним господарствам потрібно виробляти органічну продукцію, якої немає у холдингів. За неї вони зможуть отримати додану вартість. Більш того, для вирощування нішевої продукції з отриманням прибутку – не потрібні тисячі гектарів, буде достатньо і 50–100 га», – розповів Кушнірук.

Але він додав, що цьому заважає тривалий термін окупності проектів. Наприклад, щоб сад почав приносити врожай, має минути років 10.

Проблема в тому, що жоден фермер не має бажання вкладати щось у землю, яка йому не належить. Це великий ризик. Таким чином мораторій лише шкодить розвитку господарств. Якщо дати людині можливість працювати на його законній землі та запропонувати варіанти розвитку, то вона охоче буде це робити», – вважає голова експертно-аналітичної ради.

За його словами, для того, щоб малі та середні фермери розвивалися – мало лише зняти мораторій.

Люди в сільській місцевості можуть зараз купити землю. Окрім відкриття ринку землі, потрібна підтримка з боку держави. Необхідно зробити доступними кредити, надавати землю в розстрочку, дотувати господарства та створити дорадчі центри, які б консультували підприємців-початківців. Понад те, місцеві органи влади мають на рівні закону запровадити продаж у місцевих магазинах місцевої фермерської продукції. До того ж виробникам потрібно робити знижки на оренду. Експортувати фермер не зможе, адже не матиме достатніх обсягів. А от збувати продукцію на місцях – вигідно», – підсумував Борис Кушнірук.