друкувати


Як ринок землі змінив АПК однієї країни за 200 років

8 травня 2017, 10:21

AgroPolit.com спільно з EasyBusiness.in.ua продовжує серію аналітичних матеріалів про те, як у різних країнах світу відкривали ринок землі сільськогосподарського призначення.

Ми вже аналізували досвід земельної реформи серед старих країн-членів Європейського союзу, а саме Нідерландів. Цього разу AgroPolit.com оприлюднив дослідження ринку землі сільськогосподарського призначення Великобританії.

Ринок землі туманного Альбіону існує вже більше двохсот років. За цей час в країні продовжували впроваджувати закони та норми реформування ринку. Так один із важливих регулюючих актів було прийнято у Шотландії у 2003 році. Даним законом орендарям надається право купувати та контролювати ділянки, на яких вони живуть і працюють, навіть без згоди поміщика. Жодних обмежень щодо купівлі землі іноземцями у Великобританії не встановлено.

Читати до теми: Земельна реформа країн Північної Америки — досвід США

За оцінкою експертів, сільське господарство Сполученого Королівства інтенсивне та комерційне, з високим рівнем механізації. Лібералізований ринок землі сприяє підвищенню продуктивності галузі. Так, за останніми оцінками продуктивність сільськогосподарського виробництва Великобританії у 2014 році зросла на 5.6%.

За останні роки спостерігається значне підвищення ціни на землю. Зараз один гектар с/г землі коштує $31 400. Частка апк у загальному ВВП складає 0,7%. Сільськогосподарське виробництво країни належить до найбільш механізованих у світі і має надзвичайно високу продуктивність, при мінімумі залучених трудових ресурсів (1,1% зайнятого населення). В аграрній сфері задіяно 71,3% земельного фонду країни.

Детальніше про те, як у Великобританії відкривали ринок землі с/г призначення, читайте у матеріалі AgroPolit.com «Земельна реформа старих країн-членів ЄС – Великобританія».

Нагадаємо, в дослідженні під назвою «Створення вільного ринку землі с/г призначення в Україні», експерти EasyBusiness.in.ua виділяють кілька груп країн, які схожі між собою за територіальною ознакою: старі країни-члени ЄС та інші розвинені країни; нові країни-члени ЄС; країни-кандидати ЄС; пострадянські країни; країни Латинської Америки; країни північної Америки; країни Азії; країни Африки.

Читати до теми: Як збільшити вартість землі в 17 разів – алгоритм

Автори дослідження при класифікації земельних відносин у конкретних країнах (всього 60) до уваги брали наступні дані: Рейтинг Doing business від Світового банку, Index of Economic Freedom від Heritage Foundation, Global Competitiveness Index від World Economic Forum тощо.

Дослідження дає відповіді на такі питання:

Чи сформована приватна власність? 
Чи мають іноземці право на купівлю?
Чи є інші обмеження? 
Чи є цінові обмеження? 
Чи є кількісні обмеження?

Проаналізувавши ринок с/г земель, країни було поділено на 4 типи: 

1) Закритий ринок – передбачає відсутність можливості повної реалізації права приватної власності. 
2) Закритий для іноземців – іноземці та юридичні особи на ринках даного типу не можуть бути власниками та купувати с/г землю, але можуть користуватись на правах оренди.
3) Відкритий з обмеженнями – вони торкаються навіть резидентів країни, наприклад такі як максимальна ділянка, вимог освіти, досвіду роботи та інше. 
4) Відкритий ринок – абсолютно відкритий та лібералізований.