друкувати


Вільний ринок землі для приватних власників можна відкривати у 2020 році

23 березня 2017, 14:32

Обмеження щодо відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення будуть знімати поступово. Про це в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

З його слів, під час обговорення законопроекту запуску земель сільськогосподарського призначення, який розробляє Мінагрополітики, пропонується, що в перши роки купувати землю зможуть лише вузьке коло громадян України. Потім перелік покупців буде поступово збільшуватись.  

За попереднім планом, 2018 року можна провести аукціони з продажу державної землі, визначити її ринкову ціну. У 2020 році – відкривати ринок для приватних  землевласників, які зможуть її продавати іншим громадянам, державі або територіальним органам влади  через кілька механізмів – аукціони, за прямим договором  тощо.  При  максимальному розміру земельної ділянки в одних руках в 200 га сім’я з чотирьох осіб може створити фермерське господарство із земельним банком у 800 гектарів, чого  більш ніж достатньо для ефективного господарювання», – розповів він.

На його думку, перехідний період потрібен бути  і навів досвід Польщі.

Навіть країнам,  які вступили до  ЄС, знадобився десятилітній, або й значно більший перехідний період для допуску іноземців до ринку землі. Так само вони вводили обмеження на доступ юридичних осіб. Лише після такої випробувальної паузи був відкритий продаж землі для іноземців, та і то у звуженому форматі – громадянам ЄС. Водночас така країна, як Польща, продовжила заборону для нерезидентів на два роки, а потім ще раз відстрочила і в результаті поляки досі не допустили іноземців на свій ринок землі. Ментально вони на нас схожі і причина переносу повного відкриття ринку там криється не в якихось неймовірних загрозах, а виключно в несприйнятті такого кроку суспільством. Польські фермери бояться масової експансії іноземців, зокрема німців, які скуплять їхні землі. При цьому в інших країнах не було жодних загрозливих тенденцій на ринку сільгоспземлі. Якщо я не помиляюсь, то не більше 10% земель в усіх європейських країнах належать іноземцям. Це дуже локалізований ринок.

Детальніше читайте про досвід відкриття ринку с/г землі у Полщі в матеріалі AgroPolit.com