друкувати


Блокада Донбасу призведе до втрати 10% вантажоперевезень України в цілому

15 березня 2017, 17:24

Українські компанії та загалом економіка зазнає значних збитків від припинення повного транспортного сполучення з окупованими територіями. Про це йдеться у матеріалі «Вантаж блокади: скільки втратить УЗ і порти від блокування залізничного сполучення на Донбасі» на сайті ЦТС.

Нагадаємо, що сьогодні на засіданні РНБО було прийнято рішення про зупинку вантажоперевезень по лінії з окупованими територіями на Донбасі.

Автори статті приводять приклад втрат, які вже зазнала «Укрзалізниця» від блокади на кордоні з ДНР та ЛНР: «Станом на 21 лютого блокада трьох ділянок залізної дороги на Донбасі має такі наслідки: 82,1 млн грн збитків для філії «Донецька залізниця», втрати вугілля для української економіки - 1,2 млн т, з яких енергетичного 455,3 тис. т». За словами залізничників, «в полоні» перебувають 3 локомотива, 57 порожніх вантажних вагонів, що належать УЗ, і 47 вагонів, завантажених вугіллям.

Яких збитків може занати економіка і трансопртна галузь загалом цидно з аналітики експерітв ЦТС, наведеної у статті на прикладі найбільшої Української транспортно-експедиторської компанії «Лемтранс».

«Станом на 23 лютого в результаті блокади залізничного сполучення по обидва боки від лінії розмежування виявилися заблокованими близько 2 700 вагонів компанії. Склади стоять на проміжних станціях «Укрзалізниці» і забезпечити збереження вантажу і вагонів ніхто не може. Під загрозою зриву опинилися десятки договорів з вантажовідправниками», - сказано у матеріалі.

Щодня бізнес зазнає збитків. Однак в даній ситуації важливо усвідомлювати, що кожен день блокади завдає величезної шкоди не тільки компанії, але і економіці країни в цілому. Блокада залізничного сполучення ставить під загрозу роботу всієї галузі. Не маючи вантажів, ринок залізничних перевезень України змушений буде зупинитися. Відповідно і починаюча працювати вагонобудівний галузь, також буде зупинена. Тому, якщо не вжити заходів щодо вирішення ситуації найближчим часом, державний бюджет України недоотримає мільярди гривень, а наслідки для економіки країни будуть критичними. Тільки за минулий рік, компанія "Лемтранс» перерахувала до державного та місцевих бюджетів України понад 500 мільйонів гривень податків», – коментує генеральний директор компанії Володимир Мезенцев.

У ЦТС-Консалтинг підрахували, що блокада залізнодорожного сполучення з зоною НКТ призведе до втрати щомісячних залізничних перевезень в обсязі 2,5-3 млн.т, що дорівнює 10% вантажоперевезень країни в цілому. У грошовому еквіваленті це зниження доходів від вантажоперевезень приблизно на 5-6 млрд грн на рік.

Найперше блокада позначиться на поставках енергосировини, тобто вугіллі.

Дефіцит необхідного вугілля і коксу з зони НКТ може спричинити за собою зупинку підприємств і на підконтрольній Україні території. Зупинка таких підприємств як Авдіївський коксохім або маріупольських меткомбінатів спричинить за собою зниження вантажоперевезень по з/д на рівні 1,4-1,7 млн т щомісяця. Також це загрожує зниженням доходів від вантажоперевезень додатково на 2,5-3 млрд грн на рік», – вважає аналітик ЦТС-Консалтинг Павло Руденко.