друкувати


Експерт РПР: Об’єднані громади самі блокують децентралізацію

3 березня 2017, 12:07

Розвитку децентралізації заважає не згуртованість та роз’єднаність людей та пасивна позиція вже діючих громад з приєднання нових членів. Про це заявив менеджер Реанімаційного пакету реформ (РПР) Іван Лукеря в інтерв’ю виданню zbruc.eu

Експерт виділив кілька моментів, які заважають проводити цю реформу.

Перший – небажання окремих малих громад об’єднуватися з більшими, аби не ділитися прибутками  зі свого бюджету.

Є громади, які довели свою «спроможність» завдяки тому, що в них на території є чотири автомобільних заправки. Вони тримаються на тому, що отримують кошти з акцизного податку. Насправді спроможність має бути сталою. Не так важливо, чи є в тебе на території заправка або завод – як те, чи ти матимеш спроможність залучити інвестора, який збудує завод. Для того, щоб це зробити, має бути набагато більша територія, ніж три маленьких сільських громади. Дрібні громади не показують сталого розвитку: там нема якісної системи освіти, нема інвестицій, нема ефективної оптимізації – їм так чи інакше доведеться укрупнюватися», – стверджує експерт.

Другий – є  певна загроза і у надмірному розростанні територій об’єднаних громад.

 У декого є бажання, особливо в політиків національного рівня, депутатів Верховної Ради, деяких голів адміністрацій створити громаду в рамках цілого району. Голови адміністрацій хочуть стати головами громади, не покидаючи кабінету, не полишаючи крісла. Це також абсолютна дурня. Не треба плодити адміністративно-територіальних монстрів – районів у формі громад», – додав він.

Експерт підкреслив, що наразі запорука успіху децентралізації окрім прийняття законодавчих змін, полягає  і у правильному використанні людських ресурсів.

Наша нафта, наші ресурси – це люди. Це річ, яку мусять збагнути всі органи місцевого самоврядування і всі громади: наша нафта – людський потенціал. Візьмімо дві громади, які мають рівні умови, однакову чисельність населення, аналогічну кількість субвенцій і державної підтримки на розвиток інфраструктури. Одна громада купує УЗД-термінал для амбулаторії, не замислившись, скільки людей ним користуватиметься, а інша облаштовує соціальне житло для лікарів. Від чого залежать перспективи громади? Насамперед від потенціалу людей, які беруть участь у плануванні та управлінні. Звичайно, є об’єктивні умови для того, щоб громада стала успішною, але все інше – це справа людей», – пояснив Іван Лукеря.