друкувати


Мораторій на продаж сільгоспземель стримує інвестиції в аграрну сферу

7 жовтня 2016, 11:30

Єдиної думки щодо скасування мораторію немає ні серед сільгоспвиробників, ні серед держорганів і експертів, ні серед інших гравців. Про це повідомив Президент асоціації «Земельний союз України» Андрій Кошиль.

На думку експерта, необхідна політична воля, щоб прийняти рішення щодо запуску ринку. Адже знайти формат, який задовольнить всіх, практично не можливо.

«Вимоги МВФ зрозумілі, але остаточне рішення залишиться за парламентом, де багато політичних сил категорично налаштовані проти відкриття ринку землі. За роки земельної реформи сформувалося негативне ставлення до будь-яких операцій з землею, чим користуються політичні партії для залучення на свою сторону громадян України », - вважає експерт.

Експерт зазначив, що сьогодні операції з сільськогосподарською землею проводяться, однак це відбувається без чіткого регулювання і контролю з боку державних органів.

Чи буде держава брати в свої руки важелі управління чи ні - це питання. Сьогодні купити сільськогосподарські землі можна за різними схемами, що і відбувається», - заявив він.

Кошиль вважає, що велика частина території України вже давно знаходиться в приватних руках, і мова йде не про приватизацію.

Кращі сільськогосподарські землі давно розпайовані і це близько 27 млн га, а загальна площа приватних земель перевалила за половину території країни і становить близько 32 млн га. Забрати їх без згоди власників, за винятком відвертого криміналу, не можна. У тому числі і особливо іноземцям - ця заборона вже є в Земельному Кодексі і, сподіваюся, залишиться. В першу чергу потрібно дати можливість купити землю українцям, які хочуть почати займатися агробізнесом», - зазначив він.

Кошиль вважає, що для більшості існуючих сільгоспвиробників мораторій є дуже комфортною ситуацією, так як вони орендують землю за низькими цінами, а у власників не залишається альтернатив крім як здавати її в оренду.

Не тільки агрохолдинги, а й середні, і дрібні сільськогосподарські підприємства хочуть зберегти статус-кво, адже для них мораторій економічно вигідний - власник не має альтернативи, крім як здавати землю в оренду. Але для власників землі, для розвитку фермерства та держави в цілому мораторій швидше великий мінус», - підсумував він.

Нагадаємо, що Комітет ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин підтримав продовження мораторію на продаж землі до 1 січня 2018 р.

Latifundist.com