друкувати


Після старту ринку землі існує ризик некерованого накопичення земельних ресурсів

7 липня 2021, 06:53

Ринок землі та земельна реформа в Україні стартували з 1 липня 2021 року. Але наскільки дієвий запропонований урядом механізм контролю за концентрацією сільськогосподарських земель та чи виростуть «феодальні князівства» в умовах вільного ринку землі? Це одні з головних побоювань, які висловлювали українці напередодні запровадження ринку землі.

Відповіді на ці питання в блозі на AgroPolit.com спробував знайти заступник голови «Центру розвитку земельних правовідносин в Україні» Анатолій Шумський.

За словами Шумського, внаслідок некерованого накопичення земельних ресурсів можуть бути створені удільні князівства, контрольовані однією людиною або обмеженою групою осіб.

В умовах формування таких теоретичних латифундій у масштабі ОТГ або навіть району може скластися ситуація, за якої по більшості ключових питань не буде альтернатив, а система стримувань і противаг не працюватиме. Відповіддю на ці побоювання, а також заходом забезпечення економічної конкурентності стало запровадження обмежень на концентрацію землі в одних руках, яке на першому етапі становитиме лише 100 га. Це понадконсервативний ліміт, більш жорсткий, ніж у більшості країн Євросоюзу, але ця перестраховка – невелика ціна за спокій людей і соціальну стабільність. Але найсуворіший, нехай навіть законодавчо закріплений параметр має все ж таки теоретичний характер. Важливіше, чи буде він дотриманий на практиці, точніше – чи все зробив законодавець, щоб унеможливити його порушення?», – задається питанням Шумський.

Детальніше про це читайте у матеріалі: Чи загрожує ринок землі створенням «феодальних князівств», або поля маркіза де Карабаса