друкувати


Україна здобула нові лідируючі позиції у рейтингах світових експортерів агропродукції

30 червня 2021, 14:00

У 2020 р. Україна, попри значні обмеження міжнародної торгівлі, що були пов’язані з розповсюдженням пандемії коронавірусу COVID-19, спромоглася утримати високі місця у глобальних рейтингах експортерів окремих агропродовольчих товарів. Також Україна посіла лідируючі позиції за обсягами експорту шроту і макухи, проса, ячменю, меду, ріпаку та інших видів сільгосппродукції. Про це розповів старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Богдан Духницький, інформує Kurkul.com.

За його словами, Україна вже звично посіла перше місце за обсягами експорту соняшникової олії. Торік зарубіжні продажі цього продукту сягнули рекордних 6860 тис. т. 

Збільшивши продаж шроту і макухи (переважно з соняшнику) з 4957 тис. т у 2019 р. до 5 522 тис. т (+11 %) у 2020 р., Україна стала лідером серед експортерів цих продуктів на міжнародному ринку. 

Наша держава також очолила світовий рейтинг експортерів проса, наростивши торік більш ніж вдвічі — до 116 тис. т — кількісні обсяги його зарубіжних продажів», — пояснив науковець.

Крім того, Україна стала другою серед країн-експортерів ячменю, меду та ріпаку, загалом зміцнивши свою присутність на світових ринках цієї продукції.

Завдяки збільшенню експорту ячменю до 5046 тис. т (+22%) Україна утримала друге місце в рейтингу. При цьому лідируючу позицію з показником у 6 755 тис. т зберегла за собою Франція. 

Помітний стрибок вгору — з четвертої на другу позицію — вітчизняні експортери здійснили 2020 р. щодо меду. Збільшивши проти 2019 р. обсяги його продажів до країн світу майже у півтора раза (+ 45%) — до 81 тис. т, вони поступились лише абсолютному лідеру — Китаю, який торік продав за кордон 132 тис. т цього солодкого продукту бджільництва», — додав Богдан Духницький. 

Попри зниження експорту ріпаку до 2 382 тис. т (‑25%), минулого року Україна залишилася у відповідному рейтингу на другому місці, помітно відстаючи від при цьому від Канади (11784 тис. т). 

За словами науковця, експорт гороху свіжого або охолодженого у 2020 р. продовжив зменшуватися: з 49 тис. т у 2019 р. — до 18 тис. т у торік. В результаті, Україна опустилась з другої на третю позицію.

У межах провідної десятки Україна посідає місця на світовому ринку багатьох інших продуктів, зокрема: кукурудзи, лущених волоських горіхів, сушеного гороху, пшениці, концентрату яблучного соку, казеїну, волоських горіхів у шкаралупі, сушених яєчних продуктів, коріандру, сої, кукурудзяного крохмалю, соєвої олії, м’яса птиці, ріпакової олії з низьким вмістом ерукової кислоти (каноли), консервованих томатів, кукурудзяної олії», — зауважив Богдан Духницький.

Нагадаємо, Україна повернула місце в трійці основних експортерів курятини до ЄС.