друкувати


Законопроект про емфітевзис залишить селян без землі

22 серпня 2016, 07:43

Розроблений депутатами законопроект про емфітевзис може залишити власників паїв без  землі. Таку думку в ексклюзивному  блозі на AgroPolit.com висловив народний депутат Вадим Івченко. Нагадаємо, що  йдеться про законопроект №4010а «Щодо вдосконалення правового регулювання користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)», зареєстрований в парламенті від 15.07.2016. Документ ще не виносився на розгляд аграрного комітету Ради.

Народний депутат нагадав, що емфітевзис — право користування чужою земельною ділянкою с/г призначення і він є додатковим інструментом для кредитування малих та середніх фермерів.

«Якщо строк договору емфітевзису більше 30 років, то фактично — це є право власності. Згідно законодавства, сторони зобов’язані погодити у договорі лише ті умови, які вони вважають істотними. Однією з таких істотних умов договору є плата за користування. У договорі емфітевзису відсутня прив’язка до будь-якої грошової оцінки землі відповідно до Закону, як основної складової у визначенні розміру плати за землю. Плата за користування може бути як щорічна, так і за весь термін користування. Отримав кошти наперед, вирішив свої життєві питання – і отримати свою землю назад вже складно, вважай продав. Тобто, вкотре бачимо бажання латифундистів і банкірів, в обхід мораторію, ввести псевдо обіг земель, вдосконалити і легалізувати схему та ухилитися від сплати податків», —  пояснив він.

Вадим Івченко наголосив на кількох небезпечних  моментах даного законопроекту.

По-перше, відмітив народний депутат, «ділки, які накопичують великі масиви, зможуть відійти від державного  регулювання ціни на землю». Це  призведе до зубожіння українських селян та до втрати коштів місцевих бюджетів (ПДФО, єдиний податок тощо).

По-друге, згідно договору емфітевзису, користувач має право без дозволу власника землі продати своє право користування ділянкою третій особі. Він лише зобов’язується надіслати власнику лист про намір продажу та з пропозицією викупити у нього це право по заявленій ним ціні. Також, користувач на свій розсуд, може надати можливість третій особі право прокласти лінії електропередач, трубопроводи, проходи, проїзди, брати за це плату, а селянин в кінці кінців, якщо і отримає свою землю назад, матимете вже неповноцінну ділянку з обмеженнями у використанні», —  пояснює нардеп. Івченко  додав, що перекупники, як правило, намагаються додатково підписати з договором емфітевзису першочергове право на викуп землі після зняття мораторію, оформити заповіт, боргові розписки або договори займу.

По-третє, право користування ділянкою може бути передано банку під заставу, без згоди якого, розірвати договір власник вже не зможе, іноді навіть при порушенні користувачем умов договору. Причому, надається можливість такої застави навіть на землі державної та комунальної власності. «Якщо користувач не в змозі погасити кредит, банк зможе продавати користування ділянкою без прилюдних торгів, тобто кому забажає, в тому числі іноземним компаніям та іноземним банкам», —  озвучує ще один ризик депутат, член  аграрного  комітету парламенту.

І на останок, підсумовує він, товариствам надається можливість вносити право емфітевзису до статутного фонду, що значно підніме ціну на акції компанії. «Саме це і дозволить отримати під заставу кредит у Євробанків під 3-5%. Тобто, гарно підготуватись до зняття мораторію на продаж землі», — резюмував він.