друкувати


Озвучено два фундаментальних питання, які вирішує закон про земельну децентралізацію

1 травня 2021, 08:28

Окрім врегулювання ряду важливих питань щодо дерегуляції у сфері земельних відносин законопроект №2194 вирішує два питання, які є фундаментальними для забезпечення стабільності розвитку аграрного сектору та його інвестиційної привабливості в майбутньому. Про це сказав макроекономіст, експерт із розвитку агропромислового комплексу, кандидат економічних наук Павло Мороз.

Він зазначив, що з точки зору сільського господарства, при чому як фермерів, так і с/г підприємств, прийняття законопроекту 2194 є тим логічним кроком, який очікували і бізнес, і територіальні громади, відразу після прийняття так званого Закону про обіг земель рік тому.

«Доцільно виокремити два питання, які вирішує даний законопроект і які є фундаментальними для забезпечення стабільності розвитку аграрного сектору й його інвестиційної привабливості в майбутньому», – сказав він.

1) Передача земель державної власності за межами населених пунктів у власність сільських, селищних, міських громад сприятиме суттєвому нівелюванню корупційних ризиків у земельній сфері. 

Експерт впевнений, що 99,9% с/г виробників зіштовхувалися із «бюрократичним апаратом» Держгеокадастру.

Тому позбавлення Держгеокадастру повноважень, що тягнули за собою шлейф корупції й розбазарювання державних земель, і передача повноважень щодо розпорядження с/г землями громадам – це значне поліпшення умов сільськогосподарської діяльності. Адже правильне, далекоглядне керівництво громади завжди буде співпрацювати з тим с/г виробником чи фермером, який добросовісно платить податки, створює робочі місця для місцевих жителів та готовий «підставити плече» задля вирішення соціально важливих питань громади», – сказав експерт.

2) Вдосконалення інституту переважного права – це запорука стабільності й розвитку сільськогосподарського виробництва.

Здавалось би оренда землі – це довгостроковий надійний механізм забезпечення довгострокового землекористування с/г виробником. Однак, зазвичай серед орендодавців (пайовиків) дуже багато літніх людей, яких, на жаль, легко ввести в оману. І вкрай часто останнім часом трапляється випадків обману таких власників землі з боку земельних рейдерів. Останні шляхом обману, підкупу посадових осіб й інших незаконних дій можуть заволодіти земельними ділянками й дестабілізувати як виробничі процеси агропідприємства, так і створити такими діями соціальну напругу в громаді. Тому, норми законопроекту 2194, які вдосконалюють переважне право – це свого роду запобіжник від незаконних дій третіх осіб, які, як правило, до цивілізованого с/г виробництва не мають жодного відношення», – сказав він.

Нагадаємо, що Верховна Рада прийняла закон №2194 про запуск земельної децентарлізації в Україні.