друкувати


Аграрний комітет остаточно погоджує розподіл коштів в розмірі 4,5 млрд грн, виділених для підтримки агросектору

3 березня 2021, 13:35

Сьогодні, 03.03.2021 аграрний комітет визначить розподіл коштів в розмірі 4,5 млрд грн, виділених для підтримки агросектору. Підставою для цього стало попереднє засідання підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, під головуванням нардепу від «Слуги Народу» Артема Чорноморова.

Зауважимо, що навколо переліку пунктів та сум держпідтримки кипіла запекла боротьба, однак багатьом депутатам з різних причин не вдалося взяти участь в обговоренні фінального варіанту документу, в тому числі і голові аграрного комітету Миколі Сольському, який був відсутній на засіданні через хворобу.

Тож, на підкомітеті Чорноморова погодили розподіл 4,5 млрд грн державної підтримки агросектору з бюджету на 2021 рік наступним чином:

Розподіл фінансування має наступний вигляд:

В тому числі:

Підтримка фермерів (дотації на утримання корів) – 100 млн грн (у 2020 році – 35, 14 млн грн);

Часткова компенсація вартості с/г техніки – 1482,2 млрд гривень (у 2020 році – 892,6 млн грн);

Серед нових підпунктів програм держпідтримки, які додалися до вже існуючих, з'явилися:

1.) Підтримка розвитку тваринництва та переробки в частині розведення кізочок, козоматок, ярок, вівцематок (дотація 1000 грн), бюджет на зупинення спаду поголів'я – 50 млн грн.

2.) Спеціальна бюджетна дотація за приріст поголів'я корів власного відтворення (дотація 30 тис. грн), бюджет на зупинення спаду поголів'я – 100 млн грн.

Варто відзначити, що до програм держпідтримки додали 4 нових програми, яких раніше не було:

1. Страхування с/г продукції – Компенсація втрат посівів на Одещині – 240 млн грн

2. Державна підтримка зрошення – 100 млн грн

3. Підтримка органічного виробництва – 100 млн грн

4. Підтримка розвитку картоплярства – 60 млн грн

Зрештою, сільгоспвиробникам влада обіцяла підтримку на рівні 1% від аграрного ВВП, а це вдвічі більша сума від запланованої на 2021 рік.

Важливий момент: всі програми держпідтримки АПК розділені на дві частини – вже діючі (сума фінансування за ними – 4 млрд грн) та нові (обіцяють дати на них 500 млн грн).

Перед комітетом стояло надважливе завдання: справедливо розподілити 4,5 млрд грн та підтримати ті напрямки, які рухають економіку країни, а також ті сектори АПК, де допомога від держави є затребуваною. Однак, серед напрямків, які МЕРТ визначив ключовими для допомоги, з'явилося картоплярство (переважна більшість картоплі вирощується на присадибних ділянках і не потребує дотацій) і майже не змінилася підтримка тваринництва, яке постійно вмирає через брак фінансування (особливо, коли мова заходить про молочну галузь).

Нагадаємо, раніше частина аграрного комітету вже виступила проти збільшення держпідтримки виробництва картоплі. 

Детальніше про це у матеріалі: Парламентські деруни для аграріїв – замість допомоги в подоланні наслідків посухи