друкувати


Аграрії закликають Раду прийняти законопроект про аграрні розписки у редакції №2805-Д

22 лютого 2021, 11:00

Українські аграрії та Мінекономіки звернулися до Верховної Ради України з проханням прийняти законопроект про аграрні розписки у редакції №2805-Д у першому читанні вже найближчим часом, щоб покращити можливості фінансування з огляду на близьке відкриття ринку землі. Про це повідомляє Інформаційно-аналітичний портал АПК України. 

Зазначається, що законопроект був зареєстрований у Раді з метою реалізації потенціалу подальшого розвитку та вдосконалення аграрних розписок для покращення доступу агровиробників до фінансування. Законодавчі пропозиції були розроблені на основі наявної ринкової практики використання інструменту, а також запитів щодо вдосконалення механізму та впровадження додаткових функцій для аграрних розписок від ключових користувачів інструменту.

Законом передбачається перетворення аграрних розписок у неемісійний цінний папір, що існує у формі електронного документу в Реєстрі аграрних розписок. Це дозволить кредиторам залучати рефінансування на вторинному ринку, отримавши доступ до ринків капіталу, як іноземних так, потенційно, і українських. А отже, кредитори матимуть можливість збільшувати обсяги та покращувати умови фінансування агровиробників.

Законодавчі зміни також забезпечать спрощення та здешевлення роботи з інструментом для користувачів. Перевірка інформації щодо агровиробника, застави, землі тощо, котру зараз нотаріус здійснює «вручну» у низці державних реєстрів для посвідчення розписки, буде проводитися автоматично через цифрові інструменти та гармонізований обмін інформації між всіма необхідними системами. Захист та верифікація даних будуть досягнені інтеграцією між Реєстром аграрних розписок та Єдиним Державним Реєстром, Державним реєстром обтяжень рухомого майна, Держгеокадастром тощо.

Це значно скоротить час та операційні витрати учасників процесу, а також дозволить розширити можливості користувачів щодо роботи з інструментом. Передбачається, що виробники та кредитори зможуть звертатися до нотаріусів або самостійно здійснювати операції з аграрними розписками безпосередньо у Реєстрі аграрних розписок. Доступ та авторизація користувачів відбуватиметься через електронні кабінети завдяки застосуванню електронних цифрових підписів», — йдеться у повідомленні. 

Така опція стала можливою завдяки сучасним технологіям цифрових рішень для обробки даних, які використовуються у фінансовому секторі у світовій практиці. Наразі саме нотаріальне посвідчення складає основну частину вартості роботи з інструментом, досягаючи 0,5% від загальної вартості аграрної розписки або понад 30 тис. гривень в середньому за видачу однієї розписки. Це одна з основних причин, названих учасниками ринку, чому інструмент аграрних розписок обмежено використовується у сегменті дрібних та невеликих агровиробників, котрі, насправді, найбільше потерпають від обмеженого доступу до фінансування.

Окрім цього агровиробники зможуть значно скоротити часові та транспортні витрати та не наражати себе на небезпеку під час пандемії COVID 19, адже за новою процедурою агровиробники зможуть випускати аграрні розписки, не виходячи із дому або офісу. Зважаючи на те, що цифрові рішення можуть забезпечити надійний захист та прозорість для інструменту аграрних розписок запропонований механізм буде дієвим та допоможе спростити та здешевити операції з аграрними розписками для збільшення обсягів фінансування у секторі. За нашими оцінками, лише за останні три роки сума економії на видачі аграрних розписок у масштабі аграрного сектору могла б скласти понад 1 млрд гривень. У майбутньому ці кошти агровиробники матимуть можливість спрямувати на поточні потреби господарств, наприклад, придбання сучаснішої техніки чи агротехнологій.

Збільшення обсягів фінансування в агросекторі дозволить агровиробникам забезпечити свої підприємства ресурсами для отримання високих та якісних врожаїв, навіть попри підвищену потребу у фінансах для купівлі землі», — йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, Мінекономіки оприлюднило документ про функціонування Державного аграрного реєстру.