друкувати


Озвучено поради, коли нотаріуси відмовляються видати свідоцтво про спадок за кордоном

20 лютого 2021, 09:30

Існують факти, коли бізнес або інша  власність не переходить під контроль законних спадкоємців через відмови нотаріусів видавати відповідні свідоцтва. Сьогодні неправомірність дій нотаріуса можна оскаржити тільки через суд.  Про це у блозі на АgroРolit.com написала директор ГО «Бізнес-Варта» Ольга Матвіїва.

«Тільки наявне судове рішення дає можливість Мін'юсту притягнути таких нотаріусів до відповідальності. Але, судовий процес – це втрата часу ( близько року). Тому, варто усунути корінь виникнення даної проблеми і не дати можливостей для створення негативних наслідків», – написала експерт.

Про те, що така проблема існує підтверджує Мін'юст.

 

Вони говорять у своєму листі, що зазначення складу спадкового майна, яке знаходиться за кордоном при видачі Свідоцтва за формою №16 – законодавством України не передбачено. Даний лист оприлюднила Нотаріальна Палата України на своєму сайті. Зміст даного листа ми розуміємо як такий, який дає розуміння  відсутності підстав для необхідності вимагати додаткові документи від спадкоємців при видачі Свідоцтва за формою №16, але наявності  поля для «маневрів», – додала Матвіїва.

Вона пояснила, що у цьому листі Мін'юст також констатує факт відсутності врегульованого законодавством України питання щодо зазначення спадкового майна, яке знаходиться за кордоном.

Дану констатацію не варто сприймати як таку, що питання має бути врегульоване законодавством. Окрім того, таке врегулювання суперечило б іншим пунктам Закону України «Про Нотаріат». Вирішення даного проблемного питання можливе простим, швидким і правильним шляхом. Потрібно врегулювати певні неточності на рівні Наказу Міністерства юстиції України та провести коригування-деталізацію деяких Положень Мін'юсту. Отже, назріла ситуація, коли необхідно чітко відрегулювати дії нотаріуса у цьому питанні, адже ми стикаємося з маніпуляціями. Оперативні і правильні кроки зі сторони Міністерства юстиції України захистять активи бізнесу, права спадкоємців та встановлять чіткі умови роботи для нотаріусів, чим захистять представників цієї професії і їх репутацію», – підсумувала Матвіїва.

Нагадаємо, що озвучено законодавчі колізії в питаннях спадщини: ризики для аграрного бізнесу та важкі наслідки.