друкувати


Технічне переоснащення Державного реєстру речових прав скоротить вдвічі рейдерство у 2021 році

31 грудня 2020, 13:00

У 2021 році очікується зменшення вдвічі заявок про рейдерство до Офісу протидії рейдерству завдяки технічим змінам, внесеним до Державного реєстру речових прав. Про це розповів в матеріалі AgroPolit.com заступник міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Орлов, коментуючи план земельної реформи на 2021 рік та дорожню карту запуску ринку землі.

Він пояснив основні досягнення в цьому напрямку за 2020 рік.

Зокрема, за його словами, одним з ключових заходів минулого року, який був пройдений, було ухвалення закону 340-IX про протидію рейдерству.

«Згідно з цим законом, зокрема, було ухвалено відображення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про ціну та вартість нерухомого майна і речових прав на нього, а також розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами. Це в першу чергу необхідно для створення прозорої системи земельного моніторингу, і наразі ми вже запровадили обмін цими даними з ДЗК для консолідації відображення цього в єдиній системі земельного моніторингу», – пояснює Сергій Орлов. 

Також було врегульоване питання поновлення договору оренди, договору про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання в користування земельної ділянки для сільгосппотреб або для забудови, пояснює заступник міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

А також було запроваджено припинення і продовження держреєстрації інших речових прав на нерухоме майно програмними засобами. І це також було імплементовано на рівні реєстру вже у другій половині 20 року. І наразі існує система автопролонгації цього речового права на рівні реєстру», – наголошує Сергій Орлов.

Крім того, заступник міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації розповів і осучаснення у 202 році  сервісу самого Держреєстру речових прав:

У Держреєстрі речових прав були створені нові поля, які наразі є обов’язковими для заповнення під час реєстрації. Це дата укладання договору або дата держреєстрації у випадку дореєстрації до 13 року, також окреме поле строку, кількості років, місяців або днів дії договору, і також є окрема дата закінчення дії договору і опція вибору автоматичного продовження дії договору для тих договорів, де така дія передбачена.

Наразі всі ці заходи вже реалізовані на рівні реєстру, і вони є основою, яка в майбутньому дозволить автоматизувати і перевести частину реєстраційних дій онлайн».

Є і ряд заходів для запобігання рейдерству.

Для боротьби з рейдерством було запроваджено третій фактор ідентифікації при проведенні реєстраційної дії – це одноразовий пароль. Тобто наразі для реєстратора, щоб провести реєстраційну дію в реєстрі речових прав, потрібно ввести три фактори автентифікації: це пароль і логін, це дані ключа і це також одноразовий пароль, який він отримує на свій смартфон. Це значно зменшило прояви рейдерства, і наразі якщо ми подивимося на звіти офісу протидії рейдерству, то меншість з них вже стосуються реєстру речових прав», – пояснив заступник міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Орлов.

За його прогнозами, завдяки  запровадженню третього фактору ідентифікації вдасться досягнути значного зниження рейдерства:

Вже наступного року ми зможемо вдвічі зменшити потік заяв до офісу протидії рейдерству… Окремо треба сказати, що Мін'юст дивиться в бік подальшої автоматизації послуг з реєстрації. І ми плануємо переходити вже до часткової автоматизації і онлайн реєстрації вже в 2021 році».

Нагадаємо, що понад 70% аграріїв відчувають ризики рейдерського захоплення.