друкувати


В «Укрзалізниці» розповіли, як боротимуться із розкраданнями деталей на вагонах

22 липня 2020, 13:00

Із 1 липня 2020 року набрав чинності один із найбільш масштабних документів у секторі оперування рухомим складом. Він передбачає нову процедуру оформлення, розслідування і повідомлення про факт розукомплектування вантажних вагонів. Про це  заявив член правління АТ «Укрзалізниця» Франтішек Буреш, повідомляє сайт УЗ.

«Розукомплектування або злодійство деталей на вагонах початок «набирати обертів» в 2016-2017 роках, якраз після ліквідації МВС Транспортної міліції. Уже тоді поодинокі випадки крадіжки переросли в організовані злочинні угруповання, основна мета яких — або перепродаж деталей на «чорному ринку», або здача деталей в пункти прийому металобрухту», – зазначив Буреш.

За його словами, найсумніший факт – той, що найчастіше розукомплектування вагонів відбувається за участю співробітників УЗ.

Втрати «Укрзалізниці» від такого промислу обчислюються мільйонами гривень. Так, в 2019 році сума збитку, нанесеного «Укрзалізниці» у зв'язку з розукомплектуванням вагонів, склала понад 76,8 млн грн (відшкодовано 11,35 млн грн). Також проти «Укрзалізниці» грає кілька фактів – через недосконалість законодавчої бази працівники УЗ, якщо їх доля в крадіжці доведена, несуть мінімальну відповідальність. Ще один факт — УЗ так і не вдалося повністю налагодити роботу з Нацполіцією України, тому нерідко бувають випадки, коли поліцейські протягом 5 годин не приїжджають на виклик», – зазначив він.

Експерт додав, щоби своїми силами вирішити проблему крадіжок на вагонах, з 2017 року «Укрзалізниця» почала готувати документи для запобігання розукомплектування вагонів.

У 2017-2019 роках УЗ заборонила прийом і використання при ремонті вантажних вагонів ряду б / у деталей, був встановлений Порядок дії при виявленні розукомплектованого вагона, впроваджений Облік надходження на залізницю розукомплектованих вагонів і т.д. Але один з найважливіших кроків було зроблено на початку місяця. З 1 липня 2020 року набрав чинності один із найбільш масштабних документів у секторі оперування рухомим складом, який встановив нову єдину процедуру оформлення, розслідування і повідомлення про факт розукомплектування вантажних вагонів (які стоять на залізничних коліях станцій і ходять у поїздах) і заборони щодо їх відправлення в потягах», – зазначив він.

Він пояснив: це означає, що з 1 липня «Укрзалізниця» посилила вимоги до власних працівників, забороняючи постановку розукомплектованого вагона до складу поїзда.

Тепер до наших співробітників буде застосовуватися відповідальність, якщо він буде приймати розукомплектований вагон і ставити його в склад поїзда. Це – загроза безпеці руху. Механізм до крайності простий: згідно з постановою, якщо співробітник УЗ виявив порожній розукомплектований вагон, він його не приймає і дає вказівку на відчеплення від складу такого вагона. Крім того, власник вагона повинен бути повідомлений про його разукомплектации і він повинен почати вести технічну роботу з таким вагоном, – наголосив експерт .

І додав:

Якщо вагон із вантажем, то «Укрзалізниця» повідомляє власника про те, що вагон разкомплектований, водночас УЗ довозить вагон до місця вивантаження, де він розвантажується. Далі приватна компанія-власник вагона повинна відправити його на ремонт. Як підсумок, «Укрзалізниця» зможе чітко відстежити, на яких ділянках відбувається розкомплектація вагону.