друкувати


В молочному скотарстві наступила криза ― Дикун

8 липня 2016, 17:59

Сьогодні найбільша криза у галузі молочного скотарства і молока в світі за останні 15 років. Про це розповів голова Всеукраїнського Аграрного Ради (ВАС) Андрій Дикун.

Із цим пов'язано і ембарго Росії на продукцію з країн ЄС, припинення закупівель Китаєм сухого молока.

«Ми втратили досить значний ринок збуту нашої продукції ― РФ. Я вважаю, що слава Богу, що ми, нарешті, його втратили. Тепер ми будемо більш "ринкоорієнтованими". Із іншого боку, крім РФ ми втратили Крим, Донецьк, Луганськ. Купівельна спроможність у населення також падає. Тому говорити про те, що ростуть об'єми виробництва і об'єми споживання продукції в Україні, сьогодні не доводиться. Ми переживаємо непростий шлях», ― каже він.

За його словами, на сьогоднішній день молочний експорт досить активно розвивається. Повернулася торгова місія із Анголи, Гани, ПАР. Планується участь українських молочних компаній у виставці в Гонконзі. Ви знаєте, що за останній рік близько 12 наших підприємств отримали єврономери. За рахунок цього для нас тепер відкритий ринок Китаю. Але відкриття ринку не означає сьогодні, що вже завтра ми будемо постачати продукцію, оскільки треба знайти контрагента, партнерів. Тим не менше ми спробуємо проштовхнути продукцію.

«Якщо говорити про вихід молока, сьогодні ситуація у нас надзвичайно важка, адже, у першу чергу, у нас немає ніякого зовнішнього фінансування. Виробництво молока ― бізнес затратний (інвестиції становлять близько $10 тис. на одне скотомісце із врахуванням тварини і землі на утримання й виробництво кормів). І отримати ці гроші український фермер не має де. Немає фінансування і будівництва молочних ферм сьогодні в Україні, на жаль, також немає. Тому ми якщо і розвиваємося, то тільки поступово», ― повідомляє Дикун.

Як показує економічний аналіз Асоціації виробників молока, виробництво молока збиткове.

«Скільки воно протягне, будучи збитковим, не знаю. Ми сподіваємося, що до кінця літа ситуація вирівняється і виробники матимуть справедливу ціну. Тому що сьогодні Україна має найнижчу ціну в світі за молоко екстра-класу. Всі наші переробники-партнери говорять про те, що треба дати галузі якість екстра-класу, але на нього гроші сьогодні не тратять», ― розповідає голова.