друкувати


Зеленського просять виправити вже ухвалені перспективні плани формування територій громад

22 травня 2020, 18:00

Звернення щодо необхідності забезпечення об’єктивності та справедливості у процесі реформування територіальних громад схвалено правлінням Всеукраїнської асоціації громад та надіслано на адресу президента України, Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України. Про це повідомляє прес-служба асоціації.

У зверненні йдеться про те, що асоціація підтримує зусилля влади щодо завершення процесу реформування адміністративно-територіального устрою. При цьому ВАГ закликає уряд ухвалити своїми рішеннями справедливий і розумний формат об’єднання територіальних громад, а президента та Верховну Раду — забезпечити урахування законних інтересів місцевого самоврядування та конституційних прав громадян.

«ВАГ просить уряд виправити вже ухвалені перспективні плани там, де мали місце порушення методики, де облдержадміністраціями було взято до уваги не об’єктивні критерії та думку людей, а персональні забаганки окремих бізнесменів, чиновників, політиків», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що наразі формат багатьох громад здеформовано, низку успішних діючих громад ліквідовано чи недоформатовано. Натомість, у перспективних планах з’явилися сотні абсолютно штучних утворень — невідповідно малих, «кишенькових» громад, невиправдано великих громад-районів. Йде поглинання величезних сільських територій крупними містами.

Все це може знівелювати досягнення реформи, зруйнувати довіру людей до децентралізації», — додали у ВАГ.

Відповідно до нового закону, який свого часу Асоціація закликала невідкладно ухвалити, уряд щойно отримав додаткові повноваження і тепер може фактично самостійно проєктувати територіальні громади. Асоціація розраховує, що уряд використає ці повноваження для виправлення помилкових рішень.

При цьому ВАГ вважає, що у процесі проєктування громад не має бути недоторканих — кожна сільська, селищна, міська громада має отримати максимальну вигоду від об’єднання. ВАГ не відкидає доцільність зміни формату чи навіть ліквідації окремих добровільно утворених ОТГ, однак лише якщо їх формат суперечить вимогам Методики і немає жодних варіантів їх переформатування.

До Звернення додано перелік громад, щодо яких Асоціація наполягатиме на внесенні змін у перспективні плани — у ньому поки що 49 питань по громадах із 17 регіонів. Але цей перелік — неповний і не остаточний. У ньому наразі відсутні громади з регіонів, по яких уряд ще не оприлюднив та/чи не затвердив перспективні плани (Харківська, Львівська, Одеська області). Також ВАГ готова приймати нові звернення та доповнювати перелік.

ВАГ закликала Верховну Раду вже зараз розпочати роботу над актами законодавства, які дозволять виправляти помилки АТУ, сформованого на базі недосконалих перспективних планів. Закон має передбачати чіткі підстави та просту і зрозумілу процедуру зміни формату громад. Це дозволить усім територіальним громадам поступово набути об’єктивного та справедливого формату, що забезпечить їхню спроможність та розкриє потенціал для розвитку.

Нагадаємо, Всеукраїнська асоціація громад оприлюднюватиме проєкти урядових актів щодо затвердження перспективних планів формування громад.