друкувати


Українцям радять не сидіти в мегаполісах, а перечекати карантин в селі

29 березня 2020, 07:54

Зараз виникла ситуація, коли багатьом можливо варто буде замислитися про повернення з мегаполісів до сільської місцевості. Back to natural, так би мовити. Просто, щоб можна було прогодувати себе і сім'ю. Таку думку висловила Ольга Трофімцева, екс-т.в.о. міністра аграрної політики і продовольства України, коментуючи надзвичайний стан та карантин в Україні.

За словами Трофімцевої, одним із сценаріїв розвитку ситуації з пандемією є ймовірність того, що уряд не зможе впоратися з проблемами протягом року. І це призведе до незворотніх змін у ланцюгах глобальних економічних відносин. Відповідно, дійсно можливий сценарій повернення країн до політики self-sufficiency (за можливості). Як мінімум, багато індустрій змінять свої підходи щодо сучасних виробничих процесів. Але самозабезпеченість продовольством – питання складне. І більшості країн доведеться все одно покладатись на імпорт. Нам тут із точки зору АПК буде що запропонувати світу.

Другий негативний момент затяжних карантинних заходів – банкрутство бізнесів і фізичних осіб. Я звернула увагу на значне збільшення оголошень в Києві щодо оренди приміщень. Перший дзвіночок. За даними нашої ТПП, на сьогодні вже 700 тис. МСП припинили свою діяльність. А це понад 3,4 млн робочих місць. У США близько 30% населення мають нульовий або негативний фінансовий баланс (читай, немає накопичень, або наявні борги). В нас із цим, впевнена, – не краще.

На думку ольги трофімцевої, фактично зараз виникає ситуація, коли багатьом можливо варто буде замислитися про повернення з мегаполісів до сільської місцевості. Back to natural, так би мовити. Просто, щоб можна було прогодувати себе і сім'ю. Цікавий момент. Який, при бажанні і наявності стратегічного бачення, можна використати країні на користь. Але тут мають бути дуже швидкі і рішучі дії. Це може бути стартом фундаментального структурного зрушення в економіці... Інакше ми отримаємо велику кількість людей на вулицях, у яких не буде грошей, не буде роботи, не буде доступу до системи охорони здоров'я. Але буде багато злості й розпачу всередині.

Коронавірус у випадку України вб'є напряму набагато менше людей, ніж знищить економічно (та і фізично) опосередковано через панічні реакції в економіці і нездатність влади вчасно і професійно відреагувати. І основна задача держави в ситуації з коронавірусом – втримати країну і суспільство від соціального розвалу. Основна проблема ситуації з коронавірусом на рівні організму людини: новий вірус, немає імунітету, організм не знає, як боротись. Тому так, праві Меркель і Джонсон, перехворіємо майже всі, поки основна маса населення не отримає імунітет. А потім цей коронавірус стане частиною нашого життя. Як інші грипозні віруси.

Основна проблема на рівні суспільства/держави: приблизно така ж. Ситуація нова. Невідома. Прорахувати сценарії неможливо, тому що забагато невідомих. Ми, на жаль, пропустили всі критичні точки, коли можна було реагувати як умовні Німеччина чи Південна Корея.

Країни, які традиційно більш сильні не лише з погляду фінансів, а й із точки зору системності політики, намагаються реагувати на випередження економічних негараздів, формуючи відповідні пакети допомоги МСБ, різним вразливим категоріям громадян. Тим не менш, ситуація скрізь непроста. Дуже.

Детальніше про наслідки епідемії та надзвичайної ситуації в державі читайте у матеріалі: Надзвичайна ситуація в Україні та перспективи для АПК