друкувати


Стрімке падіння цін на нафту через конфлікт в ОПЕК може зменшити ціну українських зернових на світових ринках

7 березня 2020, 15:04

Через конфлікт серед членів ОПЕК (Організація країн-експортерів нафти) щодо скорочення видобування нафти, може постраждати аграрний експорт країни. Про це повідомляє AgroPolit.com, посилаючись коментарі на галузевих експертів.

Нагадаємо, що у п'ятницю члени ОПЕК не змогли домовитися про скорочення обсягів нафтовидобутку та не підписали відповідного заключного комюніке, розповів генсек ОПЕК Мохаммед Баркіндо. Напереді сторони намагалися домовитися щодо рекордного скорочення обсягів нафтовидобутку на 1,5 мільйона барелів на добу. Тим часом світова ціна на еталонні сорти нафти істотно опустилася під час торгів у п'ятницю. Вартість британської еталонної марки Brent обвалилася на 7% сягнула  позначки, нижче $47 за барель, а ціна американська еталонна марка WTI коливається в межах в $42.

ОПЕК не домовилися з Росією по скороченню видобутку нафти. Більше того вони не підтвердили збереження діючого плану по скороченню видобування. За оцінками експертів, на ринку після скорочення споживання Китаєм і так спостерігається профіцит в 4-6 млн барелів нафти. Значи, ціни на нафту ще більше полетять вниз. Відтак це вдарить по сировинних commodities. Для українського агросектору – це означає в перспективі здешевлення експорту агропродукції, в першу чергу зернової, зокрема, пшениці. Подібна ситуація виникала у 2008-2009 роках», – говорить експерт з аграрних питань, головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова.  

Як пояснив експерт з нафтогазових питань Михайло Гончар,  коли падає ціна на нафту, як провідний світовий енергоресурс, тоді падають ціни й на інші сировинні товари, але звичайно не у прямій пропорції.

Тому, можна очікувати падіння цін на сировинні ресурси, які експортуються з України, зокрема, залізорудна сировина та метал. Також і на сировинну продукцію аграрного сектору, але тут буде залежати від того наскільки цей рік виявиться сприятливим/несприятливим в метеорологічному відношенні, тобто як буде насичений світовий ринок зерна. У випадку дефіциту на ринку зернових, падіння ціни викликане зниженням цін на нафту, буде скомпенсоване зростанням цін із-за дефіциту», – пояснює він.

 Раніше ціни на зернові відреагували на зниження напруженості між Іраном і США. За оцінками ФАО, через коронавірус в українському агросекторі найбільшого удару зазнають експортноорієнтовані галузі з високою доданою вартістю: плодоовочева, кондитерська, молочна та м’ясна.