друкувати


У ФАО роблять прогнози, як поширення коронавірусу вплине на агросектор України

4 березня 2020, 11:00

Розповсюдження коронавірусу COVID19 може суттєво вплинути на світову економіку, не залишиться осторонь і економіка України. В українському агросекторі всесвітня недуга найболючіше вразить експортноорієнтовані галузі з високою доданою вартістю: плодоовочеву, кондитерську, молочну та м’ясну. Про це заявив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак у своєму блозі в Telegram.

«Це ті галузі, що дають найбільше робочих місць, і зниження виробництва в цих галузях буде дуже відчутним не так для експорту, як для доходів мешканців маленьких містечок і сільських територій України», – зазначив Андрій Ярмак.

Він пояснив, що в умовах будь-якої кризи, люди починають споживати дешевші продукти, відмовляючись від тих, що не є критичними для них. При цьому, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) згадав вплив падіння цін на нафту на ринок яблука або ринок молочних продуктів, коли попит на зазначені продукти різко впав, бо країни, що заробляли на нафті, знизили споживання не критичних для них продуктів.

І ось зараз ціни на нафту саме знижуються, але крім цього є ще багато інших речей, що додають негативу цьому тренду, – зазначив Андрій Ярмак.

Андрій Ярмак також назвав й українські агрогалузі, що виграють від такого тренду. На його думку, це зернова та олійно-жирова галузі.

Зернові та олія – це базові й дешеві продукти, які потрібні за будь-яких умов. Попит на них зросте за рахунок падіння попиту на продукти з високою доданою вартістю. Внаслідок цього Україна й надалі сміливо рухатиметься в бік деградації економіки і нарощування потенціалу експорту продуктів з низькою доданою вартістю. Нагадаю, що саме для виробництва цих продуктів потрібно найменше людей, тому населення з сіл буде мігрувати до міст, і, значною мірою, не українських, а іноземних. Це у свою чергу означає ще менше податків, і ще швидше зменшення обсягів внутрішнього ринку України. Ось таке неприємне доміно, – резюмував Андрій Ярмак.

Нагадаємо, що українські експортери аграрної продукції отримують менше прибутку на ринках Азії, ніж могли б, через подорожчання морської логістики внаслідок епідемії коронавірусу.