друкувати


Україні загрожує розширення торговельного дефіциту через коронавірус

28 січня 2020, 10:30

Основні ризики пандемії нового коронавірусу — додаткове розширення торговельного дефіциту і подорожчання зовнішніх запозичень для України. Таку думку висловив керівник підрозділу з корпоративного аналізу інвестгрупи ICU Олександр Мартиненко, передає Інтерфакс.

«Можливі обмеження з пересування людей і товарів, погіршення ділових настроїв через епідемію в КНР можуть призвести до уповільнення економічного зростання в цій країні. У свою чергу це може позначитися на глобальній зовнішньоекономічній кон'юнктурі, зокрема на попиті країн — основних зовнішньоторговельних партнерів України», — пояснив він.

«Постраждають багато сировинних ринків, оскільки вони відображають очікування ринків зі зростання світової економіки загалом, а ці очікування неминуче погіршаться під час пандемії. Зокрема, можуть також знизитися ціни на експорт агропродукції з України», — вважає аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун.

Він уточнив, що найбільше в Україні в разі розширення епідемії і спаду споживання в Китаї може постраждати ГМК (видобуток ЗРС, виробництво сталі), тоді як падіння цін на нафту буде позитивом для України. Водночас аналітик Concorde Capital припустив, що після вирішення ситуації з епідемією/пандемією Китай наважиться на подальше стимулювання економіки, що може стати позитивним фактором для цін на ЗРС і сталь.

Водночас Мартиненко уточнив, що потоки негативної інформації про коронавірус уже завдали великої шкоди цінам на сировину, насамперед просіла нафта (близько -10% з початку минулого тижня), а за нею мідь (-5%) та інші метали.

У разі тривалої боротьби з вірусом може постраждати український ГМК через зниження експортних цін на сталь і залізну руду. Одночасно зниження світових цін на нафту може компенсувати принаймні частину втрат України в експортній виручці ГМК, — підтримує аналітик ICU думку колеги з Concorde Capital.

За словами Мартиненка, тривала відсутність позитивної інформації щодо боротьби з вірусом також може серйозно погіршити настрої на фінансових ринках. Як результат, може подорожчати зовнішнє запозичення для України, що в кінцевому рахунку вплине на показники економічного зростання, інфляції тощо. Він зазначив, що з середини минулого тижня прибутковості українських суверенних облігацій зросли на 10-60 базисних пунктів (бп), не в останню чергу за рахунок відтоку коштів інвесторів із цінних паперів ринків, що розвиваються, на тлі новин про коронавірус.

Нагадаємо, 31 грудня 2019 року влада Китаю заявила про спалах невідомої пневмонії в місті Ухань. У січні стало відомо, що збудником захворювання став новий тип коронавірусу. 

Про вплив коронавірусу на ціни АПК читайте за посиланням.