друкувати


Обіг переважного права зробить реальним продавцем на ринку землі не власника, а орендаря, – експерт

8 січня 2020, 16:03

Запропонований у проекті закону про обіг земель сільськогосподарського призначення обіг переважного права зробить реальним продавцем на ринку землі не власника землі, а орендаря. Про це у своїй колонці на сайті «Економічна правда» написав доцент департаменту економіки Університету Де-Монфорту, старший радник з питань управління земельними ресурсами проекту Prindex, США — Велика Британія Денис Нізалов.

«Частина друга ст. 132 пропонує ввести обіг переважного права: «Переважне право на придбання земельної ділянки може бути передано його суб’єктом іншій особі». В Україні в оренді перебуває понад 18 млн га сільськогосподарських земель. Закон «Про оренду землі» надає переважне право орендарям. Таким чином, у разі, коли власник паю побажає продати пай, а орендар не може чи не хоче цей пай придбати, то орендар знайде іншу зацікавлену особу, яка побажає придбати переважне право на таку ділянку», – зазначив Нізалов.

За його словами, таким чином реальним продавцем буде виступати не власник, а орендар землі.

Покупцями в таких випадках, скоріш за все, виявляться спекулятивні інвестори або підставні особи. Враховуючи те, що обіг переважних прав нічим не врегульовано, то орендар зможе продати таке право хоч мільйон разів. Зазначена норма містить ще декілька ризиків. Власники швидше за все відмовляться реєструвати договори оренди та ринок оренди з часом може згорнутися, – вважає експерт.

Він додав, що виробники, які на практиці використовували обмін орендованими ділянками без переоформлення договорів оренди, фактично можуть втратити контроль над такими землями.

Банки не будуть зацікавлені розглядати орендовані землі як предмет застави. Фактично, запропонований обіг переважного права помножує ефект від земельної реформи на нуль, – написав Нізалов.

Нагадаємо, що план дій на поточний рік у реалізації ринку землі вищого керівництва України.