друкувати


Озвучено плюси і мінуси від демонополізації ДП «Укрспирт» – аналітика

29 грудня 2019, 11:55

Від демонополізації «Укрспирту» галузь отримає ряд «плюсів» та «мінусів». Про них пише LegalHub в опитуванні правників, які пояснили, що може відштовхнути великі гроші від українського спирту, а що – привабити.

Про «мінуси» розповіла юристка від юридичної фірми ETERNA LAW Маргарита Татарова. Демонополізація спиртової галузі не принесе державі бажаних прибутків, вважає вона. Адже частина потенційних інвесторів вже публічно заявили про свою незацікавленість в участі у приватизації підприємств «Укрспирту».

«Це означає, що, оскільки основні засоби, ймовірно, реалізовуватимуть через аукціони, конкуренція буде не надто високою, і стати власником частини єдиного легально працюючого на сьогодні (хоча й з перебоями) спиртового бізнесу в Україні можна буде з певним дисконтом від реальної вартості. При цьому приватні інвестори, які не схильні до ризику та радше почнуть з нуля, ніж вкладатимуть кошти в модернізацію застарілих технологій, матимуть змогу це зробити дещо пізніше», – пояснила Татарова.

 Крім того, про ризики для інвесторів згадували автори закону. Пояснювальна записка до законопроекту, який вже став законом про демонополізацію «Укрспирту», засвідчує, що 55% ринку – в тіні. Витяг із пояснювальної записки: «Доля тіньового обороту харчового спирту виросла з 10 відсотків у 2007 році до 55 відсотків від загального споживання харчового спирту в Україні у 2019 році».

 «Плюси» озвучив радник юридичної фірми ETERNA LAW Артем Кузьменко, який частково погоджується зі своєю колегою. Він переконаний, що у питаннях тіньового спиртового ринку в Україні час, відведений законом, грає на боці інвесторів. Згідно з документом, повна лібералізація спиртового ринку відбудеться 1 липня 2021 року. І за півтора роки держава повинна вивести ринок з тіні.

Потенціал для розвитку ринку спирту та іноземних інвестицій досить потужний, а його реалізація буде залежати від ефективності та швидкості проведення приватизації заводів ДП «Укрспирт». Для забезпечення прозорої та ефективної приватизації необхідно провести масштабну інформаційну кампанію для залучення іноземного капіталу, що дасть змогу максимально ефективно реалізувати активи ДП «Укрспирт», — пояснює Кузьменко. На думку правника, іноземні інвестори рано чи пізно побачать основні переваги українського спиртового ринку. Це нижча вартість трудових ресурсів порівняно із країнами ЄС, оптимальне податкове навантаження та зручне географічне розташування.

Нагадаємо, що 12 грудня 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав Закон №318-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності у сфері виробництва та обігу спирту етилового».

Документ передбачає демонополізацію ДП «Укрспирт» та залучення на спиртовий ринок України іноземних інвестицій. За підрахунками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства сума інвестицій коливається від $2 млрд до $3 млрд.