друкувати


Україні потрібно перейняти польський досвід децентралізації — експерт

3 червня 2016, 09:27

Аргументуючи необхідність реформи,  потрібно навести приклад Польщі – країни, в якій децентралізація завершилась успіхом і стала запорукою економічного розвитку країни.

Про це у своєму блозі для AgroPolit.comповідомила експерт зі зв’язків з громадськістю Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

За її словами, Польща зараз – одна з найдинамічніших та найбільш сталих економік Європи, бо навіть криза 2008 року не зупинила економічного зростання в цій державі. З 2008 по 2013 рік ВВП Польщі зріс на 20%.

«Адміністративна реформа Польщі, з 1 січня 1999 року впровадила трирівневу структуру територіального поділу воєводство-повіт-ґміна. Важливим чинником було не тільки укрупнення воєводств з 49 до 16, але й одночасне зменшення владного впливу воєводи, як посадовця центральної виконавчої влади. І все одно, в той час, як деякі українські політики критикують пропонований  реформаторами інститут префекта в Україні за надмірні на їх думку повноваження, польський воєвода зараз має їх більше», - говорить експерт.

Сас зазначила, що перші кроки  реформування місцевого самоврядування в Польщі відбувалися не після кризи, а якраз в лихі для пересічних громадян роки.

«У березні 1990 року було ухвалено нове законодавство щодо функціонування базового рівня місцевого самоврядування – громад, а вже 27 травня того ж року відбулися місцеві вибори вже на цій законодавчій базі. Тобто, перший етап реформи відбувся – почали працювати громади (в Польщі їх називають гміни). І цей найперший, дуже важкий крок створив підвалини для всієї подальшої реформи», - розповіла експерт.