друкувати


Виробники вимагають припинення реекспорту російської картоплі в Україну

27 серпня 2019, 10:30

У Міністерстві аграрної політики та продовольства України відбулася зустріч в.о. міністра Ольги Трофімцевої, головного фітосанітарного інспектора України Андрія Челомбітка, директора Департаменту безпечності та якості харчової продукції Мінагрополітики Миколи Мороза з делегацією Української асоціації виробників картоплі (УАВК). Темою розмови стала контрабандне надходження в Україну російскьої картоплі реекспортом через Білорусь, що входить до складу ЄАЕС (Митного Союзу). Про це повідомляє прес-служба УАВК.

Виконавчий директор УАВК Оксана Руженкова поінформувала присутніх, що через складні погодні умови достигання картоплі по всій території України забарилося майже на місяць. Саме цим пояснюються високі ціни на картоплю на внутрішньому ринку. 

Цьогорічний врожай не є суттєво меншим, ніж у 2018 році. Средньостатистична врожайність становитиме 38-45 т/га по фаховим господарствам. Виробничі площі під картоплею у сезоні-2019 становлять понад 40 тис. га. Це більше, ніж у 2018 році на 12 тис. га. Внутрішня потреба торгівельних мереж у картоплі — 1,3 млн т/рік. Господарствами УАВК, які репрезентують 20% професійного картоплярства, буде забезпечено 240 тис. т столової картоплі, що становить 25% від загальнодержавної потреби цього каналу реалізації та збуту. Ще 120 тис. т вирощено для потреб переробних  підприємств. Це дозволяє стверджувати,що 2019/20 МР в Україні дефіциту картоплі не буде! — зазначається в листі УАВК.

Представники УАВК розповіли держслужбовцям, що в останні роки в Росії завдяки держкомпенсаціям побудовано багато картоплесховищ, площі під цією культурою збільшено в рази. Ціни на роійському ринку наразі становлять 7 руб/кг, що дозволяє її посталвяти в Україну і вигідно реалізовувати.

За інформацію директора ТОВ Агріко Україн" Миколи Гордійчука, під видом товарної картоплі в Україну завозиться і насіннєва, що з огляду на лібералізацію відносин України та Білорусі майже не перевіряється на кордоні. Посаджену в землю неякісна, несертифікована російська картопля призведе до появи на українських полях всіх відомих і невідомих нам доі карантинних організмів.

Поблизу білоруського кордону з вантажівок/рефів реекспортована російська картопля перевантажується в мікравтобуси. Із заниженням сплати або взагалі без сплати мита міктоавтобуси з контрабандою заходять на територію України... Реекспортована з Росії насіннєва картопля під видом звичайної товарної вже торгується на внутрішньому ринку України. Весною вона буде висаджена на ділянках домогосподарств. Про просторову ізоляцію навколо професійних господарств, що є запорукою вирощування якісної та безпечної продукції, доведеться забути, — зазначається в зверненні УАВК.

У ході зустрічі було досягнуто домовленості, що Мінагрополітики вивчить можиливість запровадження до країн ЄАЕС дзеркальних заходів, зокрема поставок в Україну картоплі, що вирощується на ділянках вільних від карантинних організмів. Держспоживслужба посилить контроль на внутрішньому ринку. Будь-якій фізичній особі достатньо надати в місцеве відділення Держспоживслужби інформацію, що були свідками реалізації картоплі іноземного походження, яку реально використати для садіння. Цього достатньо для притягнення контрабандистів до адміністративної відповідальності.  

Нагадаємо, Україна почала закуповувати картоплю в Білорусі.