друкувати


Через «соєві правки» аграрії втрачають $10 на кожній тонні реалізованої сої

13 лютого 2019, 12:50

Український малий та середній аграрний бізнес втрачає більш ніж 10 доларів на кожній тонні реалізованої сої в результаті соєвих правок, які передбачали скасування відшкодування ПДВ за експорту олійних культур. Про це йдеться у повідомленні Всеукраїнської Аграрної Ради.

Нагадаємо, від скасування експортного ПДВ на олійні агробізнес очікують щорічні збитки у розмірі 51-59 млрд грн.

Ці поправки призвели до зростання різниці між експортними та внутрішніми закупівельними цінами на соєві боби. При цьому лобісти скасування експортного відшкодування ПДВ для сої та ріпаку переконували, що прийняття "соєвих правок" не матиме жодного впливу на аграрну галузь.

Через невідшкодування ПДВ посередникам дрібні виробники соєвих бобів не можуть отримати справедливу ціну за свій врожай. Внутрішні переробники, користуючись тим, що дрібні аграрії не можуть самостійно експортувати продукцію, занижують закупівельні ціни", – пояснює заступник голови ВАР Михайло Соколов.

Вже протягом перших місяців нового 2018-2019 маркетингового року (вересень 2018-го – серпень 2019-го) різниця між експортними цінами та внутрішніми закупівельними цінами на соєві боби в середньому збільшилася на 10 відсоткових пунктів порівняно з відповідним періодом попереднього року і наразі складає близько 20%.

Зокрема, у жовтні-лютому 2017-2018 МР, середня різниця між цінами сої на базисі FOB та EXW складала 35 доларів на тонні, а в жовтні-лютому поточного маркетингового року ця різниця збільшилася на $17 і становить уже $52 на т.

Для порівняння, різниця між цінами кукурудзи на базисі FOB та EXW протягом аналогічного періоду збільшилася лише на $6, що можна віднести до збільшення ціни логістичних витрат.