друкувати


У МЕРТ запропонували Президентові ветувати мораторій на продаж землі

24 січня 2019, 09:31

Міністерство економічного розвитку і торгівлі запропонувало Петру Порошенку застосувати право вето щодо закону №2666-VIII, який продовжує мораторій на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2020 року. Відповідний висновок в середу, 23 січня, підписав міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів, повідомляє прес-служба МЕРТ.

Нагадаємо, що наприкінці 2018-го депутати продовжили мораторій на рік (№9355-5), вибравши з 17-ти варіантів один. Побачити порівняльний аналіз законопроектів про моратій в 2017-му та 2018 роках можна тут, а повний перелік – у розділі «Законодавство» на АgroРolit.соm тут.

У міністерстві зазначають, що статтею 41 Конституції визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Відповідно, право приватної власності (в тому числі на земельні ділянки) є непорушним.

Крім того, зазначається, що Європейський суд з прав людини визнав, що абсолютна заборона продажу або будь-якого іншого способу відчуження земель сільськогосподарського призначення в Україні порушує положення Конвенції про захист прав людини і основних свобод.

У Мінекономрозвитку також наголосили, що, за оцінками Світового банку, введення ринку землі створило б можливості для зростання ВВП України щорічно на додаткових 0,6-1,6 процентних пункту і дозволило б залучати близько $1,5 млрд додаткових інвестицій на рік, дати поштовх до розвитку сільськогосподарського та фінансового секторів і сільської місцевості.

З іншого боку, відсутність ринку землі погіршує добробут 6,9 млн українців-власників земельних паїв. В умовах ослабленої конкуренції через відсутність ринку землі, власники отримують за оренду ділянок плату, занижену в 5 разів: $50 за га в рік замість $250 за га – як у Болгарії чи Польщі", – сказано в повідомленні.

У Мінекономрозвитку вказують, що відсутність ринку землі також спонукає фермерів інвестувати у вирощування переважно однорічних культур – соняшнику або ріпаку, які найбільше виснажують землю.

Тільки з 2004-го по 2012 рік Україна втратила до 43 тис. га площ багаторічних культур. За розрахунками Світового банку, інвестуючи в однорічні культури замість багаторічних, фермер щорічно втрачає близько $1 тис. доданої вартості з кожного га", – відзначають у міністерстві.

Крім того, за оцінками Центру економічної стратегії, місцеві громади та державний бюджет щорічно недоотримують близько 2,8 млрд грн податкових надходжень через відсутність легального оформлення угод щодо фактичного продажу земельних ділянок.

Врахувавши всі зазначені пункти, Мінекономрозвитку запропонувало Президентові України застосувати право вето щодо закону №2666-VIII", – повідомили у міністерстві.