друкувати


Тарас Кутовий повинен ініціювати «дзеркальні» квоти для Молдови — точка зору

11 травня 2016, 10:03

Для того, щоб «владнати» конфлікт із Молдовою, українському міністру необхідно прийняти у відповідь «дзеркальні» дії щодо країни-партнера. Про це в ексклюзивному коментарі AgroPolit.com розповів директор аналітичного агентства «Інфагро» Василь Вінтоняк.

На думку експерта, Молдова не зможе забезпечувати споживачів молочними та м’ясними товарами тривалий період, оскільки на території держави немає необхідної для налагодженого виробництва кількості ферм та підприємств.

«Молдова може обійтися без українських товарів не більше декількох місяців, ще й тому, що в місцевих аграріїв немає сировини для виготовлення необхідної кількості товарів. Тому, власне, новий міністр має право поставити молдовський уряд перед фактом: вони залежні від нас більше аніж ми від них. Якщо вони не хочуть купувати наше молоко, ми будемо купувати їхні товари, обкладаючи митом, або взагалі відмовимося від їх придбання», — зазначив експерт.

На думку Василя Вінтоняка, причиною введення квот Молдови проти українських продуктів стало бажання декількох великих молдовських підприємств збагатитися, адже в умовах конкуренції їм не вдавалося стати лідерами на ринку торгівлі. Звісно, не можна не погодитися, що українська молочна продукція має дещо нижчу ціну, порівняно з молдовською, але її якість не поступається місцевій молочці. Тому теза про низьку якість експортованих із України продуктів — хибна.

Загалом ситуація, що склалася, загрожує Молдові значно більше, аніж Україні, яка б, по суті, мала потерпати від утисків із боку країни-партнера.

«Кардинальних змін квоти, встановлені Молдовою, у діяльність українських аграріїв не внесуть, на стані державної економіки ця ситуація також суттєво не позначиться. Звісно, продукти експортуватимуться відтепер менше, але від цього страждатимемо однозначно не ми», — зауважив експерт.

Також він зазначив, що дії Молдови можна розглядати як порушення норм Світової організації торгівлі. Україна має всі підстави вирішувати конфлікт через суд, однак цей процес може затягнутися, щонайменше — до кінця 2016 року — період, до якого, власне, за останніми даними, діятимуть квоти щодо української молочки.

Тетяна Крисюк