друкувати


Щомісяця відбувається близько 1,5 тис. судів між бізнесом і податковою

12 листопада 2018, 18:00

Щомісяця в судах розглядається близько 1,5 тис. позовів у сфері діяльності Державної фіскальної служби, більшість з яких це позови бізнесу. Про це повідомляє платформа відкритих даних Opendatabot.

Нагадаємо, у ДФС розповіли про новий порядок сплати єдиного соціального внеску.

«Щомісяця відбувалося близько 1,5 тисячі судів, у більшості з яких податкова виступала як відповідач», – йдеться у повідомленні.

Водночас, зазначається, що в порівнянні з іншими роками у 2018-му кількість судів із податковою зменшилася. Так, у 2017 році середня кількість судів на місяць становила 2,5 тис.

Загалом, у 2018 році податкова провела з українським бізнесом та громадянами 18 542 судів.

У більшості випадків бізнес судиться з податковою через нарахування та штрафи.

Найчастіші причини звернення в суд на податкову — скасування податкових нарахувань і штрафних санкцій. За даними ДФС, у 2018 році відбулося 46,3 тисячі подібних справ. Також часто справи стосуються оскарження комісії ДФС про відмову в реєстрації накладних, оскарження наказів про проведення позапланових виїзних перевірок про повернення сум помилково та надміру сплачених грошових зобов’язань із податку на прибуток", — цитує Opendatabot керуючого партнера АО "Адвокатська сім'я Лисенко" Ярослава Лисенка.

Зазначається, що суди з податковою одночасно можуть вказувати як на проблеми, так і на успіхи бізнесу. 

«Інформація про те, що компанія є активним учасником спорів з податковою, не повинна призводити до однозначно негативних висновків — ми не знаємо всіх деталей», — зазначив Лисенко.

Водночас, із проаналізованих випадків, випливає, що більшість проблем у взаємовідносинах бізнесу з податковою створюють невизначеність і нестабільність податкового законодавства в Україні.

Причини такого фіскального підходу до компаній – невизначеність та нестабільність податкового законодавства, різноманітність та довготривалість судових процесів, відсутність відповідальності у податківців за протиправні рішення", — пояснив у коментарі Opendatabot адвокат, керівник юридичного департаменту MGI PSP Audit Андрій Фомічов.

Водночас, ДФС найчастіше подає на бізнес в суд для того, щоб стягнути податковий борг.

«Найчастіше ДФС подає на компанію в суд для того, щоб стягнути її податковий борг. Тоді податкова буде намагатись арештувати кошти на рахунках підприємства», — пояснює Ярослав Лисенко.

Проте, зазначають юристи, як правило, йдеться про випадки, коли заборгованість вже є безнадійною.

Відповідачем у судах з ДФС часто можна побачити саме податкових боржників, тобто компанії, що вчасно не сплатили податки. І, як правило, це вже безнадійна заборгованість, тобто таку заборгованість не можна погасити у зв’язку із відсутністю коштів або майна у платника», — пояснив у коментарі Opendatabot адвокат, керівник юридичного департаменту MGI PSP Audit Андрій Фомічов.

Також, правники наголошують, що бізнес в Україні має високі податкові ризики.

«Якщо податкова нападає на бізнес, часто це може просто означати, що у бізнесу є позитивний ріст. Так суди з ДФС можуть бути хорошим маркером. Компанії з маленьким оборотом податковій зазвичай не цікаві, а цікаві ті, з яких можна щось взяти. Якщо ми бачимо, що компанія активно судиться з податковою (частіше за інших компаній), то про неї можна сказати, що вона веде діяльність пов'язану з високими податковими ризиками. Або ж мала необережність укласти договір з компанією, діяльність якої пов'язана з високими податковими ризиками”, – розповів партнер юридичної фірми Наказ Арсеній Салалайко.