друкувати


Олександр Солонтай: До закінчення виборчої кампанії жодних змін у земельному законодавстві не відбудеться

17 жовтня 2018, 10:52

Жоден кандидат у президенти, жодна з політичних сил, яка зараз працює у Верховній Раді й розраховує зайти туди повторно, не візьме на озброєння тему землі та запуску земельного ринку вже зараз.

Про це заявив експерт з політичних питань Олександр Солонтай в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com.

Ніхто з них не скаже відверто, що земля – це товар. Вони всі потрапили у пастку патерналізму, яку самі собі й улаштували, голосуючи за продовження мораторію на продаж землі. В результаті ми отримуємо ситуацію, коли в нинішньому політикумі жодна політична сила не відображатиме думку мільйонів тих, хто насправді хоче запуску земельного ринку вже зараз. До речі, це одна з ніш для нових політичних сил. Можливо, що до парламентських виборів така сила з’явиться", – коментує ситуацію Солонтай.

За його словами, у цьому політичному сезоні та з наближенням президентських виборів, всі ключові фігури максимально уникатимуть «слизьких» тем, зокрема й ринку землі, які будуть дуже чітко поділяти виборців на прихильників та непримиренних противників тих чи інших ідей. Навіть якщо вони особисто «за» відкритий ринок землі, це питання відкладатиметься на майбутнє і вони голосуватимуть за продовження мораторію.

Це створить додаткові проблеми у найближчому майбутньому.

Ми вже зараз пожинаємо плоди бездіяльності за минулі роки. Відсутність нормального земельного ринку створила «тіньовий» ринок землі, а також цілу низку різноманітних схем, де сьогодні земля – це напівтовар. Це також стосується передачі фінансово-матеріальних ресурсів за користування землею, це також стосується ринку землі, який є фактично відмерлою спадщиною з необлікованими землями. Хіба за останніх 10 років це не створило проблем? Створило. До того ж, це призвело до колосальних фінансових збитків. Це вже створило проблеми для місцевого самоврядування, місцевих громад і держави в цілому. Адже Україна втрачає свій земельний ресурс і якість цього земельного ресурсу. Тому я, наприклад, є прихильником якнайшвидшого запуску ринку землі. Бо тоді ринок виступить легальним регулятором ситуації. Оскільки ми зараз маємо «чорний» ринок землі та, відповідно, «чорних регуляторів», заперечувати цей факт – означає заплющувати очі на реальну ситуацію», – заявив Солонтай.

На думку Олександра Солонтая, реальний шанс щось змінити з’явиться після 1 січня 2020 року, напередодні місцевих виборів, після завершення парламентських виборів.

«Цей період, який нас чекає наступного року після президентських виборів, має шанс завершитися тим, що на виборах 2019 року можуть пройти до Верховної Ради нові сили, яких наразі немає і які не побояться ставити питання руба – тут і зараз. Сили, які зроблять все, що можна, для легального запуску земельного ринку й запровадження тих інституцій, котрі спрямують у нормальне законодавче русло ті проблеми, які «вилізуть» разом із запуском земельного ринку. Ті політичні сили, які поставлять питання пріоритету на першу стадію запуску земельного ринку (10-20 років): фермер, а не латифундист; громадянин України, а не іноземець; фізична особа, а не юридична; накопичування в руках родини певної частини ділянки, а не створення великих корпорацій; кооперативи, а не великі аграрні компанії.

Тобто, це мають бути чіткі маркери пріоритетів. На це не потрібні роки. Запустять, звичайно, викуп державою надлишкової землі; запустять повну ліквідацію земель за межами населених пунктів (із передачею земель конкретним громадам); скасують історію з подвійним підпорядкуванням цих земель – все це має піти в історію. І тут потрібен не уряд, а дії депутатів Верховної Ради – тих, хто й уряд формує, і сам у ВР голосує за подібні закони. Адже, що цікаво, усі потрібні законопроекти розроблено та зареєстровано. Фактично, потрібний текст законопроекту, який варто підкорегувати до потреб 2020 року, вже є», – впевнений Солонтай.